Sankcie za rozpočtové prešľapy podporia stabilitu eura

zdroj: flickr, autor: Blackmuse

Guvernér nemeckej Bundesbank počas svojho vystúpenia v Berlíne vyhlásil, že dočasná finančná pomoc členským štátom eurozóny by mala byť poskytovaná len v prípade, že by hrozilo, že sa nákaza rozšíri aj do zvyšku menovej únie.

„Okrem toho, potrebné zdroje by si mali zabezpečovať jednotlivé štáty, nie spoločne napríklad cez euro bondy,“ dodal. Okrem toho upozornil, že konsolidácia verejných financií musí byť základným zámerom finančnej politiky bloku.

Weber je horúcim kandidátom na post šéfa Európskej centrálnej banky (ECB). Súčasnému prezidentovi ECB, Francúzovi Jeanovi-Claudeovi Trichetovi, končí mandát budúci rok.

Podľa odhadov guvernéra by sa mal nemecký rozpočtový deficit za tento rok pohybovať pod 4 % HDP a budúci rok by sa mal už dostať pod trojpercentný strop stanovený v Pakte stability a rastu.

Nemeckí vládni predstavitelia sa už mesiace snažia presadiť sprísnenie pravidiel a vytvorenie mechanizmu riadeného bankrotu. Koalícia Angely Merkelovej chce urobiť všetko pre to, aby jej voliči už nemuseli platiť dlhy iných štátov.

Podľa Nemcov by kľúčovým elementom prísnejších pravidiel, ktorý by zabránil opakovaniu krízy v eurozóne, malo byť vytvorenie nástrojov na to, aby aj držitelia štátnych dlhopisov znášali náklady v prípade, že sa dotyčný štát stane insolventným.

Tieto návrhy však čelia ostrej opozícii zo strany iných členských štátov, najmä na juhu Európy.

(EurActiv/Reuters)