Sarkozy bojuje proti špekuláciám na komoditných trhoch

Nicolas Sarkozy, prezidentský kandidát

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorého krajina v súčasnosti stojí na čele skupiny G20, sa veľmi tvrdo vyjadruje na stranu špekulantov, ktorí môžu mať na svedomí cenovú nestabilitu na trhoch s komoditami.

Na Svetovom hospodárskom fóre v Davose položil otázku, ako je možné, že niekto môže dostať 15 % z celkového globálneho trhového podielu kakaa „bez zaplatenia jediného centu za množstvo kakaa a potom ho znovu predať opäť bez toho, aby zaň zaplatil“.

V koncepte návrhu Komisie, do ktorého nahliadol EurActiv, sa nespomína obvinenie finančných trhov z cenovej nestability, no na druhej strane pripúšťa vplyv sektora na komoditné trhy. Toto sa podľa zdrojov pred tým v koncepte nenachádzalo, kým do toho nevstúpilo Francúzsko.

„Neexistujú usvedčujúce  dôkazy o kauzalite medzi špekulovaním na trhoch s derivátmi a zvýšenou nestabilitou a rastom cien na zásadných fyzických trhoch,“ uvádza návrh Komisie.

Európska exekutíva však identifikovala prepojenie medzi enormným rastom komoditných investícií a zvýšenou nestabilitou. Od roku 2003 do roku 2008 investície stúpli z 15 miliárd USD na 250 – 300 miliárd USD.

„Negatívny vplyv cenovej nestability je jasný, no nie sme si na sto percent istí, že špekulácia je jej hlavným zdrojom,“ povedal pre EurActiv hovorca Európskej komisie Cezary Leanowicz.

„Zrejme existuje prepojenie medzi fyzickými trhmi a papierovými trhmi,“ dodal. Sarkozy sa opakovane vyhrážal, že túto pravdepodobnosť dokáže v štúdii. „Odporučím dátum pre publikáciu štúdie dokazujúcej, že špekulácie nevedú k globálnemu rastu cien surovín: 1. apríl,“ povedal ironicky novinárom. Názory expertov sa však líšia.

Diego Valiante, analytik z Centra pre európske politické štúdie si myslí, že prepojenie medzi špekuláciami a cenami komodít je príliš spolitizované a špekulácia, ktorá je v skutočnosti pre komodity dobrá, sa zamieňa s trhovou manipuláciou. „Musíme rozlišovať medzi špekuláciou a trhovou manipuláciou – keď niekto získa dominantnú pozíciu a potom tlačí na ceny,“ vysvetlil.

Návrh Komisie nehovorí o tom, ako zabrániť tomu, aby špekulácia nespôsobovala cenovú nestabilitu, no pokračuje v línii s predchádzajúcim odporúčaním, ktoré môže podporiť obchodovanie s derivátmi – používať kontrakt založený na očakávanej budúcej cene niečoho.

Tie majú v praxi oveľa lepšiu pozíciu na to, aby sa dalo identifikovať, či niektoré podniky získali neproporčne veľký podiel na trhu. To či s tým aj niečo robia, je už druhou záležitosťou.

Dokument obsahuje aj zoznam viacerých iných príčin, prečo môžu ceny skákať – viac konkurencie na trhu, zmeny v stravovacích návykoch, obchodné obmedzenia či klimatické zmeny.