Sarkozy prisľúbil, že bude bojovať za poľnohospodárov

foto: repka olejná

Francúzsko je najväčším prijímateľom dotácií zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Len v roku 2009 dostala krajina zo 40-miliardového farmárskeho balíčku približne 20- percentný podiel.

Tento rok začínajú rozhovory členských krajín o revízii poľnohospodárskej politiky po roku 2013. Tie proti sebe postavia podporovateľov silnej regulácie ako Francúzsko proti tradičným odporcom ako Veľká Británia, ktorá obhajuje trhovo orientovanú stratégiu.

„Hovorím to jasne, som pripravený mať radšej v Európe krízu než aby som dovolil zrušenie Spoločnej poľnohospodárskej politiky,“ povedal Sarkozy po pravidelnom stretnutí vlády túto stredu (24. marca). „Nenechám náš poľnohospodársky sektor odumrieť,“ dodal.

Francúzsky prezident zároveň povedať, že upustenie od Spoločnej poľnohospodárskej politiky by dovolilo „špekuláciám“ rozhodovať o cenách za potraviny a znemožnilo by farmárom žiť „slušne“ zo svojej činnosti.

Sarkozy už tento mesiac v príhovore k zástupcom poľnohospodárskeho odvetvia na Parížskej poľnohospodárskej výstave Európu vyzval, aby obraňovala svoje produkčné normy proti dovozu. To by bolo podľa Sarkozyho predpokladom pre Francúzsko, aby prijalo nejaké škrty v rozpočte EÚ pre oblasť poľnohospodárstva.

Uistenie pre farmársku úniu

Sarkozyho tvrdý tón v prospech farmárov prichádza po tom, čo jeho strana utŕžila porážku v regionálnych voľbách. Francúzska vláda sa tak v súčasnosti snaží presvedčiť najmä vidieckych voličov, ktorí sú kľúčoví pre jeho ďalšie zvolenie. Najväčšia farmárska únia Francúzska privítala Sarkozyho slová.

„Naša reakcia je, že konečne nás prezident vypočuj a rozpráva o poľnohospodárstve,“ povedal pre agentúru Reuters po telefóne generálny tajomník únie FNSEA Dominique Barrau.

Francúzsky prezident sa už so skupinou farmárov stretol minulý týždeň pred nedeľňajším druhým kolom regionálnych volieb a prisľúbil, že budúci mesiac predstaví nové opatrenia, potvrdil jeden z predstaviteľov.

FNSEA povedala, že teraz od Francúzska čaká rovnakú rozhodnosť aj pri stretnutí s ostatnými členskými štátmi. Vyzvala tiež na reguláciu trhu a harmonizáciu pravidiel v rámci EÚ ako základ pre budúcu politiku EÚ.

Francúzsky minister poľnohospodárstva si minulý rok pri výzve po silnejšej poľnohospodárskej politike získal podporu 22 členských štátov, no čelil prudkej opozícii zo strany zvyšných štátov- ako napríklad Veľkej Británie a Holandska- či Európskej komisie, ktorá sa úporne snaží znížiť výdavky na poľnohospodárstvo.