Silnejú špekulácie, že ECB opäť zníži úrokové sadzby

Medziročná miera inflácie v októbri nečakane spomalila na 0,7 %, čo je hlboko pod inflačným cieľom centrálnej banky – tesne pod úrovňou 2 %. Zvýšilo sa tak riziko deflácie v niektorých oblastiach a mierne oživenie ekonomiky by tak bolo v ohrození.

Peňažné trhy zvoľnenie menovej politiky centrálnej banky očakávali budúci rok, no v súčasnosti sú naklonené možnosti, že by sa tak mohlo stať už v najbližších mesiacoch. Intenzívne sa špekuluje aj o tom, že by k zníženiu úrokových sadzieb mohlo dôjsť už budúci týždeň.

„Oficiálne úrokové sadzby ostali po októbrovom zasadnutí ECB v súlade s očakávaniami nezmenené (refinančná sadzba 0,5 %, depozitná sadzba 0 %), hoci v diskusii bolo aj ich zníženie,“ konštatuje vo svojom mesačnom komentári analytický tím VÚB banky.

„Podľa prísľubu ECB by sadzby mali dlhodobo ostať na súčasných nízkych úrovniach, prípadne ešte nižších,“ dodáva.

Podľa agentúry Reuters trhy očakávajú uvoľnenie politiky zrejme na strane likvidity a refinančnej sadzby, pričom depozitná by sa nemala pohnúť do záporného teritória.

Vplyvom špekulácii minulý týždeň posilnili dlhopisy krajín eurozóny – nemecké, španielske či talianske. Výnos gréckych 10-ročných dlhopisov klesol pod hranicu 8 % po prvýkrát od júna 2010.

Niektorí analytici očakávajú, že ECB so svojím finálnym rozhodnutím počká do decembra, keď zverejní nové hospodárske prognózy, vrátane inflácie.

Naposledy k zníženiu sadzieb prikročila v máji, keď refinančná sadzba klesla na rekordne nízku úroveň 0,5 %. Ďalšie zníženie však poznačí súčasnú pozíciu eura a zníži jeho atraktivitu medzi investormi.

Podľa očakávaní by ECB mala zároveň bankám opäť poskytnúť ďalšie dlhodobé úvery. Zrejme začiatkom budúceho roka.

(EurActiv/TASR/Reuters)