SK PRES: Uzavrieť obchodnú dohodu s Japonskom do konca roka je nereálne

Abe Juncker

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a japonský premiér Šinzó Abe, zdroj: Európska komisia

Japonsko chce uzavrieť obchodné rokovania s EÚ ešte tento rok. Informovala o tom včera agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroj z japonskej vlády.

Vyjednávania pokročili vo viacerých oblastiach. Podľa slovenského predsedníctva to však na dohodu do konca roka nevyzerá.

TPP a Trump

Rokovania o dohode o voľnom obchode medzi EÚ a Japonskom začali v marci 2013.

Ich dôležitosť nedávno stúpla (najmä pre Japonsko) po tom, čo novozvolený prezident Spojených štátov Donald Trump oznámil, že nepodpíše dohodu o Transpacifickom partnerstve (TPP) – multilaterálna obchodná zmluva 12 krajín v oblasti Tichomoria.

Japonský premiér Šinzó Abe v minulosti označil dohodu o TPP za kľúčovú pre jeho reformy. Tokio aj napriek Trumpovým vyjadreniam zmluvu minulý týždeň ratifikovalo.

Novou prioritou pre Abeho je teraz dohoda s EÚ.

Dôležité obchodné partnerstvo

V súčasnosti je Japonsko druhým najväčším obchodným partnerom EÚ v Ázii (po Číne). Hodnota vzájomného obchodu je viac než 140 miliárd eur. EÚ pritom do Japonska dováža menej ako priváža.

Tokio tlačí najmä na zníženie, prípadne zrušenie ciel na automobily, autokomponenty a elektroniku, ako aj zrušenie netarifných prekážok pre japonské firmy, ktoré chcú podnikať v EÚ.

Zníženie ciel na autá požaduje aj Európska únia. Dosiahnuť chce aj zjednodušenie podmienok na dovoz poľnohospodárskych produktov z EÚ, ako víno a syry, či zníženie cla na bravčové mäso. Uľahčiť by sa mal aj prístup európskych firiem na japonský trh s verejným obstarávaním.

Ambiciózne Japonsko, triezve predsedníctvo

„Premiér Abe si kladie za cieľ dosiahnuť dohodu tento rok,“ cituje Reuters svoj zdroj z japonskej vlády.

Rokovania pokračujú tento týždeň v Tokiu. Pozornosť im venuje aj slovenské predsedníctvo v Rade EÚ.

„Počas SK PRES bol [vo vyjednávaniach] dosiahnutý určitý pokrok, nie je však dostatočný na to, aby bola dohoda uzavretá do konca roka 2016,“ hodnotí vo svojom vyjadrení pre EurActiv.sk ministerstvo hospodárstva SR.

Odvoláva sa na informácie od Európskej komisie, ktorá na včerajšom rokovaní Výboru pre obchodnú politiku Rady EÚ konštatovala, že aj keď sa rokovania vyvíjajú pozitívne, tento postup je pomalý v kľúčových oblastiach ako je všeobecný prístup na trh.

Slovenský pohľad na vec

„SR podporuje uzatvorenie ambicióznej, komplexnej a vyváženej obchodnej dohody s Japonskom. Kvalita budúcej dohody má prednosť pred časovým aspektom jej dosiahnutia, a preto SR nesúhlasí s prípadným znížením ambícií,“ píše ministerstvo.

Kľúčové pre Slovensko je dosiahnutie pokroku pri odstraňovaní netarifných prekážok v obchode zo strany Japonska paralelne s odstraňovaním ciel na strane EÚ. Pozitívny efekt by to podľa ministerstva malo mať predovšetkým na automobilový sektor.