Škandál s konským mäsom má celoeurópsky rozmer

Autor: dan, Zdroj: FreeDigitalPhotos.net

Už od januára sa na britských ostrovoch ťahajú škandály s obsahom konskej DNA v spracovaných mäsových výrobkoch. Kontroly ju najprv odhalili v niektorých burgeroch predávaných vo viacerých britských a írskych supermarketoch.

Pred pár dňami sa zase potvrdilo, že hovädzie lasagne od švédskej firmy Findus, ktoré sa tiež predávali na pultoch viacerých supermarketov, obsahovali až do 100 % konského mäsa. Rozmotávanie prípadov je vzhľadom na komplexný dodávateľský reťazec potravín veľmi zložitý.

„Ide o konšpiráciu proti verejnosti,“ uviedol Owen Paterson, britský minister pre životné prostredie, potraviny a vidiek pred tým, ako sa v sobotu stretol na mimoriadnom zasadnutí s predstaviteľmi Agentúry pre štandardy potravín (FSA,) regulačných úradov a potravinového priemyslu. „Mám čoraz silnejší pocit že ide v skutočnosti o prípad medzinárodnej kriminálnej konšpirácie“.

V piatok (8.2.) do Systému rýchleho varovania pre potraviny a krmivá (RASFF) úrady z oboch krajín zaslali upozornenie o podozrení z podvodu.  

Zložitá sieť

Mrazené hovädzie potraviny, ktoré pre švédsky Findus vyrábala francúzska firma Comigel v továrni v Luxembursku, už po Britoch stiahli aj francúzske supermarkety.

Počiatočné vyšetrovanie francúzskych úradov odhalilo, že mäso sa nakupovalo prostredníctvom obchodníka z Cypru, ktorý objednávku zadal subdodávateľovi z Holandska. Ten ho mal získať z bitúnku v Rumunsku. Comigel ale pre médiá uviedol, že mäso nakúpil od inej francúzskej firmy Spanghero, ktorá má tiež dodávateľov z rumunského bitúnsku.

Írske úrady prostredníctvom RASFF upozornili na mrazené hovädzie produkty s obsahom konského mäsa pôvodom z Poľska.

Britský minister Paterson očakáva, že konské mäso sa počas nasledujúcich týždňov nájde aj v ďalších hotových jedlách. „Konečnú zodpovednosť“ za obsah produktov predávaných spotrebiteľom podľa neho majú predajcova, ktorí by mali by mali začať vlastné testovanie výrobkov a výsledky zasielať agentúre FSA.

Označovanie vs. riziká

Henrik Nyberg, produktový manažér pre Findus v severských krajinách, uviedol, že v Švédsku sťahujú z predaja asi 20.000 mrazených lasagní. Pre Associated Press povedal, že produkty nepredstavujú žiadne riziko bezpečnosti potravín pre ľudí a sťahujú ich len kvôli nesprávnemu označeniu.

Európska komisia v pondelok (11.2.) reagovala na správy o škandále slovami, že ide o problém s označovaním a nie zdravotnú otázku. Podľa pravidiel EÚ o označovaní musí byť na etiketách uvedené zloženie, ale nie pôvod jednotlivých ingrediencií.

Za problém označovania obsahu výrobkov ho považujú aj v Británii. Odborníci tvrdia, že konské mäso samo osebe by nemalo byť po požití o nič nebezpečnejšie ako hovädzie. Avšak v nedeľu minister Paterson prvýkrát priznal, že konské mäso môže poškodiť ľudské zdravie, ak by obsahovalo veterinárny liek fenylbutazón.

Agentúra FSA vydala odporúčanie pre verejné inštitúcie, ako školy, väzenia či nemocnice, o zapojení ich dodávateľov občerstvenia do monitorovania.

Predstavitelia v Rumunsku medzitým oznámili, že jeden z dvoch podozrivých bitúnkov zbavili všetkých obvinení.

„Verím, že hoci vyšetrovanie sa ešte neskončilo, všetko, čo krajinu opustilo, bolo patričné a oficiálne,“ povedal pre štátnu tlačovú agentúru Agerpress Constantin Savu z rumunského úradu pre bezpečnosť potravín. „Len ťažko uveriť, že by takéto chyby mohli existovať.“

Zákaz dovozu?

FSA nariadila uskutočniť do 15.2. povinné testy autenticity všetkých spracovaných hovädzích produktov, ako sú burgery, karbonátky a lasagne.

Anne McIntosh, predsedníčka parlamentného výboru pre potraviny a životné prostredie, vyzvala na zavedenie dočasného zákazu spracovaného a mrazeného mäsa do Británie z ostatných 26 členských krajín Únie.

„Obávam sa, že dôvera spotrebiteľov naprieč Európskou úniou skolabuje,“ povedala v nedeľu pre BBC.

„Ide o veľmi vážnu záležitosť,“ uvádza sa v stanovisku FSA. „Dôkazy, ktoré máme o týchto dvoch prípadoch, o značnom množstve konského mäsa v burgeroch a lasagnách, poukazuje buď na hrubé zanedbávanie alebo vedomú kontamináciu v potravinovom reťazci. Preto sme už zapojili políciu u nás i v Európe.“ O priebehu vyšetrovana už upovedomili aj Európsky policajný úrad.

(EurActiv.com/Reuters)