Skupina G20 trvá na prísnej regulácii

Zdroj: Flickr

Svetoví lídri sa na septembrovom summite dohodli na reforme globálnej finančnej architektúry  a zaujali odmietavé stanovisko voči obrovským platom, ktoré za riskantné operácie bez ohľadu na ich dôsledky z dlhodobého hľadiska, poberali bankári. Napriek ambicióznym záväzkom však koordinovaný postup čelí odporu niektorých krajín aj bánk.

„Jednou z lekcií, ktorú nám dala táto kríza je, že na globálne výzvy musíme mať globálne odpovede,“ uviedol šéf Medzinárodného menového fondu Dominique Strauss-Kahn, počas svojej návštevy v Bukurešti. „Zdá sa, že sme ju nepochopili,“ dodal.

Pripustil, že krajiny pracujú na tvorbe nových regulačných a kontrolných orgánov, no „problémom je, že sa k sebe vzájomne nehodia“.  Vedúce krajiny G20 v liste adresovanom všetkým členom skupiny uviedli, že vlády sa musia opäť zaviazať, že splnia to, na čom sa dohodli v Pittsburghu. „Všetci sme zodpovední za splnenie našich záväzkov, aby sme obmedzili slabé miesta, ktoré viedli k finančnej kríze.“

Andrew Haldane, ktorý riadi finančnú stabilitu Bank of England tvrdí, že možno žiadny kapitál alebo likvidita nebude stačiť na úplnú ochranu daňových poplatníkov, keďže riskantné operácie za vysoké odmeny môžu obísť reguláciu. „To znamená, že banková reforma bude potrebovať zájsť ďalej až k spodným finančným štruktúram.“

Otáznik na obmedzovaní bonusov

Lídri skupiny G20 sa snažia presadiť, aby sa do roku 2012 zaviedol nový balík pravidiel o bankovom kapitále a likvidite, ktorý prezývajú Bazilej III. Podľa listu všetky krajiny musia mať implementovaný rámec stanovený v Bazileji II do konca roku 2011. Ide o pripomienku Spojeným štátom americkým, ktoré ich ešte nezaviedli.

Rada pre finančnú stabilitu poukázala, že v regulačných opatreniach sú v popredí USA, Británia, Nemecko, Francúzsko, Japonsko a Hong Kong. Argentína, Singapur, Brazília, India, Indonézia, Mexiko, Rusko a Turecko zaostávajú.

MMF navrhne poplatok pre banky

Ministri financií krajín skupiny G20 o mesiac v Toronte prehodnotia návrhy MMF, ako banky zaplatia za svoju záchranu. Strauss-Kahn v Bukurešti naznačil, že navrhne uvaliť na banky poplatok, podobný, aký chcú zaviesť v USA a ktorý si získal podporu Britov, Francúzov a Nemcov.

Francúzska ministerka hospodárstva Christine Lagardová dnes rokuje s nemeckým vládnym kabinetom a súčasťou agendy sú aj návrhy na „bankovú daň“.