Skype bojuje o svoje meno s Murdochom

Hovorca satelitnej televíznej skupiny uviedol, že ide spor o použitie ochrannej známky. „Hlavným sporným bodom je, že značky „Sky“ a „Skype budú vo verejnosti zamieňané, pretože sú veľmi podobné“, povedal hovorca. Tento predpoklad vraj potvrdil aj spotrebiteľský prieskum, ktorý si dal Sky urobiť.

Značku "Skype" preto spochbňuje v celej EÚ, Indii, Brazílii a Nórsku.

Poskytovateľ internetových komunikačných služieb sa v pondelok registroval na prvú verejnú ponuku svojich akcií, pričom firma dúfa, že tým získa 120 miliónov dolárov. Od faktu, že jej značka je široko známa a v kombinácii s vysokým rastom si sľubovala pritiahnutie investorov.

V registrácii vstupu na burzu Skype uviedol, že jeho obchodná značka je spochybňovaná tretími stranami, vrátane BSkyB, ktorú z časti vlastní News Corporation mediálneho magnáta Roberta Murdocha

Z tejto registrácie tiež vyplynulo, že Úrad EÚ pre registráciu ochranných známok nedávno v prvotnom posúdení sporu dal za pravdu BSkyB, Skype sa plánuje odvolať. Ak však neuspeje, bude sa buď musieť vzdať používania svojho mena a loga alebo ich používať licencovane. Či takúto licenciu bude BskyB ochotné vydať a či to bude za akceptovateľných podmienok je ale teraz neisté.

Skype založili v roku 2003 a o dva roky neskôr ho za 3,1 miliardy dolárov kúpil Ebay. Minulý november Ebay predal väčšinový podiel investičnej skupine (Sliver Lake Canada Pension Plan Investment Board, Andreessen Horowitz) za takmer 2 miliardy dolárov. Ebay si ponechal 30 %.

Murdoch sa snažil v roku 2006 Skype kúpiť. Neúspechom tejto snahy niektorí zdôvodňujú hon jeho korporácie na Skype ohľadne mena , keďže britská databáza kótovaných firiem obsahuje aspoň 500 ďalších, ktoré majú v názve „Sky“. Skype už čelil spochybňovaniu svojej značky aj inde vo svete, zatiaľ ale s týchto sporov vyšiel víťazne.

(EurActiv/Reuters)