Slovensko má protekcionistický zákon

Poslanci Národnej rady SR včera (5. novembra) v zrýchlenom prerokovaní schválili zákon o strategických podnikoch, ktorým štát získa predkupné právo na firmy vládou označené za strategické v prípade, že sa dostanú do konkurzu a zohrávajú významnú rolu pri ochrane zdravia, bezpečnosti štátu a riadnom chode hospodárstva. Musia mať pritom buď viac ako 500 zamestnancov alebo významným spôsobom pôsobiť v oblasti energetiky, prevádzkovať vodné dielo, čistiareň odpadových vôd, kanalizáciu či vodovod.

Vláda bude časovo obmedzená pri prijímaní rozhodnutia, či ide o strategický podnik, do zasadnutia prvej schôdze veriteľov príslušného podniku. „Nominovať“ firmy bude môcť každý „príslušný minister“, čiže nielen rezort hospodárstva a financií. Štát bude podnik kontrolovať dovtedy, kým ho skonsoliduje a bude môcť odpredať opäť súkromnému investorovi.

Neznárodňujeme, kupujeme

Zákon vyvolal vlnu ostrej kritiky najmä zo strany opozície a samotných podnikov, ktoré vládu obviňujú zo znárodňovania a legislatívu považujú za protiústavnú. Kabinet premiéra Roberta Fica ho bráni argumentom, že týmto opatrením chce brániť napríklad hromadnému prepúšťaniu v prípade, že sa firmy dostanú do problémov.

„Štát neznárodňuje, ale kupuje,“ vyhlásil po včerajšom hlasovaní minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Zákon označil za protikrízové opatrenie vlády a upozornil na jeho obmedzenú platnosť. Jahnátek pre denník Sme povedal, že zákon vznikol aj pre špekulatívne praktiky podnikateľov, no odmietol ich špecifikovať.

Opozícia však tvrdí, že legislatíva platná do konca roku 2010 odradí investorov a v korporátnom sektore prehĺbi právnu neistotu. „Tento zákon nepomôže pri tvorbe nových pracovných miest, ale odradí investorov od vstupu na Slovensko, pretože podrýva naše právne prostredie,“ vyhlásil Ivan Štefanec, poslanec SDKÚ.

Zákon vyvolal rozhorčenie aj v podnikateľskom sektore. Ako informuje server aktualne.sk podľa Klubu 500 poškodí ekonomiku Slovenska. "Klub 500 vyjadruje znepokojenie nad celým legislatívnym procesom, akým sa prijal Zákon o niektorých opatreniach týkajúcich sa strategických spoločností. O tom že návrh zákona, ktorý schválila vláda bol v rozpore s ústavou," uviedol riaditeľ klubu Tibor Gregor.

O zákone sa prvýkrát začalo diskutovať minulý týždeň po tom, čo sa do konkurzu dostali Novácke chemické závody. Problémy chemičky spôsobila pokuta vo výške 19,6 milióna eur od Európskej komisie za medzinárodnú kartelovú dohodu s ďalšími podnikmi v odvetví, ktorou si rozdelili európsky trh.

(EurActiv/Reuters/TASR)