Slovensko skokanom roka v digitálnej ekonomike

, Slovensko, digitálna ekonomika

(zdroj: TASR/AP Photo/Emilio Morenatti)

Slovensko sa v novom rebríčku digitálnej pripravenosti členských štátov EÚ umiestnilo na 20. mieste. Spoločne so Slovinskom, ktoré je o tri priečky pred nami, sme najrýchlejšie napredujúcimi krajinami.

Európska komisia hodnotí digitálnu ekonomiku na základe indikátorov, akými sú internetová infraštruktúra, digitálne zručnosti občanov či miera elektronizácie verejnej správy. 31 ukazovateľov skĺbi do indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti DESI a vďaka nemu hodnotí pokrok celej Únie.

Dvojrýchlostná Európa

Ústrednou témou tohtoročného hodnotenia sú rastúce rozdiely medzi najviac a najmenej digitalizovanými krajinami EÚ. Rozdiel medzi nimi dosiahol 37 percentuálnych bodov. Je teda zrejmé, že Rumunsko a Bulharsko naďalej výrazne zaostávajú za škandinávskymi krajinami. Deje sa to aj napriek tomu, že európski predstavitelia vnímajú zaostávanie ako problém.

„Všetky členské štáty by mali viac investovať, aby mohli v plnej miere využívať výhody jednotného digitálneho trhu. Nechceme dvojrýchlostnú digitálnu Európu,“ varoval v piatok podpredseda EK pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip.

Únia  pritom dosiahla viacero povzbudivých výsledkov. Väčšina domácností (76 %) má prístup k vysokorýchlostnému internetu. Počet predplatiteľov mobilných dátových služieb strmo narástol a už takmer 4 % obyvateľov pracujú v oblasti informačných technológií.

Slovensko a Slovinsko za ich pokrok pochválil tiež generálny riaditeľ DG CONNECT Roberto Viola.

Vedúci Zastúpenia Európskej komisie Dušan Chrenek informoval: „Slovensko si polepšilo v oblasti využívania digitálnych technológii. Výrazne sa rozšírilo najmä využívanie mobilného širokopásmového pripojenia a zlepšili sa digitálne verejné služby, a to aj vďaka využitiu európskych fondov na nové inovatívne projekty.“

Najlepšie výsledky dosahujú Slováci čo sa týka využívania internetu na čítanie správ alebo na zábavu. Výrazne nad priemerom sme najmä v počte videohovorov (5. miesto v indexe DESI) a v internetových nákupoch (10. miesto v DESI).

Podrobné výsledky SR v hodnotených kategóriách nájdete na tomto odkaze.