Smrť Michaela Jacksona môže podporiť holandské penzie

Zdroj: Flicr

Náhla smrť speváckej legendy Michaela Jacksona rozpútala opätovný dopyt po jeho slávnych hitoch, ktoré z časti vlastní holandský štátny penzijný fond ABP. Ide o tretí najväčší fond svojho druhu po japonskom a nórskom.

„Vždy sa nájdu piesne, ktoré sa z rôznych príčin, v tomto prípade tragických, stávajú náhle veľmi populárne,“ vyhlásil hovorca ABP.

Fond je podľa stránky hudobnej skupiny Imagem, ktorá spravuje „hudobné diela“ patriace ABP, od minulého roku vlastníkom práv napríklad k Jacksonovmu hitu „You are not alone“.

Najväčší hudobný obchod iTunes patriaci americkej spoločnosti Apple minulý týždeň informoval, že Jacksonove albumy sa stali jednými z najvyhľadávanejšími na čele s „Thrillerom“ z roku 1982. Deň po smrti „popového kráľa“ ďalší internetový malopredajca Amazon.com oznámil, že predali najviac spevákových diel za posledných 11 rokov.

Hovorca ABP odmietol špecifikovať, koľko fond na piesňach Michaela Jacksona získa. ABP svoje portfólio popovej muziky minulý rok získal za 140 miliónov eur od skupiny Universal Music Group. Klasické diela kúpili od spoločnosti HgCapital Trust za 146 miliónov eur.  

ABP má podiel z každého predaného CD-nosiča a aj pokiaľ rozhlasová stanica hrá pieseň patriacu fondu. Vlastní práva aj na diela Justina Timberlaka či Beyonce alebo skladateľov klasickej hudby Stravinského a Rachmaninova.

Rodina Michaela Jacksona zdedila aj jeho hudobnú kolekciu Beatles a pokiaľ sa ju rozhodnú predať, ABP ju podľa jeho hovorcu pokúsi získať. „Vždy máme záujem o dobrú investičnú príležitosť. Katalóg Beatles je jedným z najkrajších v popovej histórii,“ uzavrel hovorca ABP.

(EurActiv / Reuters)