Španielsko zasiahla vlna bankrotov

Pozadie:

Španielsko sa desaťročie viezlo na vlne boomu v stavebnom sektore. Ten však vplyvom hospodárskej krízy skolaboval a krajina sa v súčasnosti zmieta medzi inováciami a stagnáciou.

Podľa OECD by deficit rozpočtu krajiny mal v roku 2010 dosiahnuť 9,5 % hrubého domáceho produktu. Nezamestnanosť je najvyššia spomedzi krajín eurozóny – na úrovni 18 %.

Otázky:

Podľa španielskeho Národného štatistického inštitútu (INE) v prvej polovici roka 2009 vyhlásilo bankrot dokopy 3285 firiem a indivíduí. Ide o trojnásobok počtu za celý rok 2007, kedy zaznamenali 976 žiadostí, či za rovnaké obdobie minulý rok, kedy  v krajine riešili 1056 prípadov insolventnosti.

Štatisticky bankroty vyhlasujú v čoraz väčšej miere najmä malé a stredné podniky – 74,7 % spoločnosti hľadajúcich ochranu pred veriteľmi boli s ručením obmedzením a 64,9 % malo ročný obrat menej ako dva milióny eur. Približne 40,4 % týchto firiem malo od 10 do 49 zamestnancov.

V najväčšej miere bankrotujú firmy v konštrukčnom a realitnom sektore (32,1 %), ďalej v priemyselnom a energetickom odvetví (24,9 % ) a v maloobchode (17,3 %).

Priemyselná produkcia ďalej padá

Priemyselná produkcia podľa INE medziročne v júni klesla o 16,2 %, čo je už štrnásty mesiac v rade. Podniky a odbory bijú na poplach, no rokovania s vládou minulý týždeň uviazli na mŕtvom bode.

Podnikateľský sektor žiadal redukovanie príspevkov do systému sociálneho zabezpečenia v prípade prijímania či prepúšťania zamestnancov. Problematickým je najmä druhý prípad. Španielske firmy musia v prípade výpovede nadbytočnému personálu zaplatiť 30 až 45-dňový plat za každý odpracovaný rok. Firmy žiadali o zníženie tejto povinnosti na sumu za 20 odpracovaných dní.

Premiér José Luis Rodríguez Zapatero ich však podľa New York Times odmietol s vyhlásením, že sa nebude snažiť podnikom uľahčovať prepúšťanie robotníkov. Podľa jeho slov vláda pracuje na flexibilnejšom pracovnom trhu. Práve jeho nepružnosť podľa federácie živnostníkov spôsobuje veľké problémy malým a stredným podnikom, ktoré tvoria 90 % firiem v Španielsku

(EurActiv / Reuters)