Spor nemeckých poskytovateľov internetu sa prenesie do roku 2017

internet telekomunikacie

Komisár pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Günther Oettinger, (zdroj: Európska komisia)

Trojmesačné vyšetrovanie povolenia zlepšiť doterajšiu sieť najväčšieho nemeckého telekomunikačného operátora Deutsche Telekom sa skončilo polovičným úspechom regulátora, ktorý rozhodnutie vydal.

Deutsche Telekom môže vylepšovať svoje doterajšie medené siete použitím technológie vectoring, čo jeho konkurenti označujú ako zastarané riešenie, musí ale zaistiť zdravú hospodársku súťaž. Na začiatku týždňa o tom rozhodla Európska komisia.

„Vďaka intervencii Komisie nemecký regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) lepšie vybalansoval vylepšenie siete a jej dostupnosť pre konkurentov,“ tvrdí komisár EÚ pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Günther Oettinger. Podľa neho sú ale potrebné ďalšie kroky, ktoré bude európska exekutíva so záujmom sledovať.

Čítajte viac: Nemecko rozdelila budúcnosť širokopásmového pripojenia

Dodatočné opatrenia na zaistenie prístupu k sieti pre menších konkurentov Telekomu má spolkový úrad pre sieťové služby predstaviť na jeseň. Dovtedy môže operátor začať svoju miliardovú investíciu, ale so spustením technológie musí počkať až do ďalšieho rozhodnutia EK.

„Môžu všetko pripraviť, no zatiaľ to nemôžu aktivovať. Nespôsobí to teda oneskorenie investície, iba jej nasadenia,“ vysvetlil pre EurActiv.com zdroj z Komisie.

V závislosti od toho, ako rýchlo na európskej úrovni rozhodnú, sa môže spor potiahnuť až do začiatku budúceho roku.

Úplné zamietnutie plánov Telekomu, ktorému sa Európska komisia utorňajším verdiktom vyhla, by spochybnilo plány Nemecka zrýchliť do roku 2018 internetové pripojenie v krajine na 50 megabitov za sekundu. V tomto konkrétnom prípade sa očakáva, že sa internet s rýchlosťou 50 Mbit/s stane prvýkrát dostupný pre 1,4 milióna domácností.