Spor o MS Internet Explorer opäť ožíva

Európska komisia začala ďalšie vyšetrovanie americkej spoločnosti Microsoft, jedného z najväčších IT gigantov vo svete. Tŕňom v oku Bruselu je integrovanie prehliadača Microsoft Internet Explorer do prostredia operačných systémov Windows. Ide o ďalšiu z diskusií o tom, čo smie a čo nesmie byť súčasťou operačných systémov.

„Tým, že Microsoft viaže Internet Explorer s operačným systémom Windows, narúša konkurenciu medzi webovými prehliadačmi, podkopáva produktové inovácie a v konečnom dôsledku obmedzuje výber spotrebiteľa,“ konštatuje vo svojom piatkovom (16.1.) vyhlásení Komisia. Ako uvádza BBC, ide o predbežné stanovisko Bruselu, ktoré sa nepovažuje za záväzné. Americká spoločnosť z Redmondu má osem týždňov na vydanie oficiálnej odpovede.

Spor o integráciu prehliadača MS Internet Explorer do systému Windows sa začal pred rokom (EurActiv 15/01/08). Štrnásteho januára 2008 vydala Komisia správu, v ktorej oznámila šetrenie viacerých sporných tém:

  • úmyselné zatajovanie informácií o interoperabilite kancelárskeho balíka Office,
  • úmyselné zatajovanie informácií o interoperabilite serverových produktov,
  • nastavenie rozhrania .NET spôsobom, ktorý údajne bráni vývoju konkurenčných aplikácií, ktoré v ňom fungujú,
  • spájanie prehliadača Internet Expolorer so systémom Windows,
  • spájanie vyhľadávacích modulov, ktoré hľadajú informácie na internete a v počítači súčasne, so systémom Windows,
  • integrovanie služieb MS Live do operačných systémov Windows.

Krátka história sporov medzi spoločnosťou Microsoft a Európskou komisiou:

Microsoft dostal prvú pokutu vo výške 497 mil. eur od Európskej komisie v marci 2004 pre zneužívanie svojej dominantnej pozície na trhu. Spor, ktorý na oficiálnej úrovni prebiehal od roku 1998, sa týkal obmedzovania interoperability systému Windows s pracovnými skupinovými servermi, ktoré využívajú konkurenčné operačné systémy. Súčasne Komisia konštatovala, že IT gigant neoprávnene integruje svoj produkt Windows Media Player do operačných systémov Windows.

Ďalšiu pokutu dostal Microsoft v júli 2006 za nesplnenie svojich záväzkov poskytnúť konkurencii potrebné časti zdrojových kódov, k čomu firmu zaväzoval verdikt z roku 2004. Sankcia bola vyčíslená na 280,5 mil. eur.

Obe pokuty sa stali predmetom súdneho sporu v roku 2007. Súd prvého stupňa v Luxembursku konštatoval, že rozsudky z rokov 2004 a 2006 sú právoplatné. Súčasne potvrdil, že penále z marca 2004, ktoré Microsoft zaplatil v júli toho istého roka, bolo opodstatnené a Európska komisia nemusí firme vracať žiadnu jeho časť.

Dovtedajšie spory sa vyriešili na pracovnom obede komisárky Neelie Kroes a výkonného riaditeľa Microsoftu Steva Ballmera v októbri 2007 v Holandsku. Obe strany sa dohodli na na kompromisnom riešení, pričom americká firma oznámila, že v zásade splní všetky požiadavky Bruselu.

Ďalší spor vypukol v januári 2008. Šlo o už spomenuté vyšetrovanie zatajovania informácií o interoperabilite konkrétnych produktov a viazanie niektorých služieb s operačným systémom Windows.

V máji 2008 vymerala komisárka Neelie Kroes Microsoftu pokutu vo výške 899 mil. eur za politiku predaja softvérových licencií a inkasovanie údajne neprimerane vysokých licenčných poplatkov od konkurenčných firiem v období 2004 – 2007. Microsoft sa voči sankcii ohradil a požiadal o „konštruktívne vyjasnenie pred súdom“.

Microsoft medzi časom, v apríli 2008, vyhral „bitku“ o uznanie svojho štandardu Office Open XML (OOXML), ktorý tak získal po mesiacoch vyjednávaní medzinárodnú certifikáciu ISO a bol postavený na jednu úroveň s konkurenčným štandardom Open Document Format (ODF). Rozhodnutie nevyvolalo vlnu rozhorčenia len v radoch konkurenčných IT firiem, ale v máji 2008 Britská vzdelávacia, komunikačná a technologická agentúra (BECTA) vzniesla v Bruseli oficiálnu žalobu voči certifikovanému OOXML pre údajné „anti-konkurenčné licenčné praktiky“. Tŕňom v oku žalobcov bola najmä nekompatibilita s ODF.

Január 2009: Európska komisia vydala predbežné stanovisko, podľa ktorého Microsoft porušuje pravidlá hospodárskej súťaže viazaním prehliadača MS Internet Explorer so systémom Windows.