Spotrebiteľské právo EÚ pokryje bezpečnosť on-line dovoleniek

Zdroj: Flickr

Európska komisia na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamenu oznámila, že plánuje rozšíriť pravidlá o ochrane spotrebiteľa na zájazdy prostredníctvom internetových rezervácií.

V oblasti ochrany spotrebiteľa sa znižuje počet turistov, ktorí sa pri rezervácii tzv. dynamických balíkov – teda on-line zájazdov – rozhodli pre internet, uviedol to na zasadnutí John Dalli, európsky komisár pre zdravie a spotrebiteľskú politiku.

Dalli povedal, že cestovné kancelárie by mali tiež ťažiť zo zmeny smernice o cestovnom balíku 1990, keďze boli zasiahnuté aj recesiou aj rozhodnutiami spotrebiteľov pre nákup lacnejších a univerzálnejších dovoleniek, ponúkaných na internete.

V súčasnej dobe musia cestovné kancelárie spĺňať prísne podmienky EÚ v súvislosti s odškodňovaním zákazníkov, pričom internetoví agenti zatiaľ smernicou neboli dotknutí.

V minulom roku skrachovalo niekoľko leteckých spoločností a množstvá turistov ostali na letiskách v cudzine. V on-line reťazci rezervácií – letecké spoločnosti, hotely a cestovné kancelárie – vznikol preto zmätok v tom, kto je za odškodnenie spotrebiteľa zodpovední.

Dalli varoval, že presné podmienky nových pravidiel neboli ešte jasné, keďže exekutíva EÚ o tejto záležitosti stále rokuje a so zainteresovanými stranami sa ohľadom zmien stretne v apríli.

Táto aktualizácia bude obsahovať informácie pre spotrebiteľa a objasní podmienky zodpovednosti a odškodnenia, v prípade, ak by cestovná agentúra ukončila svoju činnosť, doplnil Dalli.

Stále však nebolo jasné, či by náhrada mohla pokryť rezervácie aj v prípade, kedy spotrebiteľ kupuje jednotlivé komponenty od rôznych predajcov.

"Ide o včasné a vítané zmeny právnych predpisov. Smernica Cestovný balík sa pôvodne objavila v právnom poriadku v roku 1990, kedy bol nákup cez internet iba zábleskom," uviedol britský europoslanec Malcolm Harbour.

Írsky poslanci Európskeho parlamentu taktiež privítali Dalliho vyhlásenie, pretože v súčasnosti sa práve v Írsku uskutočňuje najviac on-line rezerváciu na jedného obyvateľa v Európskej únii.

Až 46% írskych turistov si od roku 2008 rezervovalo dynamické balíky, čo predstavuje dvojnásobok priemeru EÚ.