Stažností na Google je čoraz viac

Európska komisia dosiaľ oficiálne potvrdila len 4 prípady proti americkej spoločnosti Google. Ďalšie nové sťažnosti by mohli rozšíriť prebiehajúce vyšetrovanie Európskej komisie a zamiešať kartami v neprospech firmy, ktorá sa snaží spory ukončiť dohodou. Existeniciu ďalších sťažností včera (2.8.) potvrdili dva zdroje.

„Komisia má v súčasnosti deväť formálnych sťažností. Nové sťažnosti pochádzajú od malých spoločností,“ uviedol jeden zo zdrojov, ktorý ale z dôvodu citlivosti záležitosti odmietol poskytnúť ďalšie detaily.

Ďalší zdroj potvrdil, že tri prípady pochádzajú od národných regulačných úradov, zatiaľčo dve sťažnosti sú veľmi nedávne.

Komisia začala v novembri minulého roku vyšetrovať Google pre obvinenia, ktoré podali tri malé firmy. Google údajne vyradil ich internetové stránky zo svojho prehliadača, keďže sú jeho konkurenciou.

Americký softvérový gigant Microsoft, ktorý sám niekoľkokrát čelil vyšetrovaniu EK a následným pokutám za porušenie pravidiel hospodárskej súťaže, v marci 2011 predložil Komisii formálnu sťažnosť na Google pre zneužívanie dominantnej pozície na trhu. Obvinil ho z toho, že systematicky blokuje konkurenciu v internetovom vyhľadávaní. Microsoft či Intel si už vyslúžili miliardové pokuty za protikonkurenčné chovanie.

Google čelí vyšetrovaniu zo zneužitia dominantného postavenia na trhu aj zo strany amerického Federálneho výboru pre obchod. Google má pod kontrolou viac ako 90 % reklamného trhu spojeného s vyhľadávaním kľúčových slov. Prerokovanie prípadu v antitrustovom orgáne amerického senátu je naplánované na 21. septembra.

(EurActiv/Reuters)