Strach z regulácie povedie k zníženiu cien roamingu

 

Krátka správa

Dohoda z 1. júna bola dosiahnutá pod veľkým tlakom Generálneho riaditeľstva pre informačnú spoločnosť. Ten chcel prijať reguláciu, pokiaľ operátori nebudú schopní sami znížiť ceny za roaming. Piati operátori prisľúbili, že znížia tarify, ktoré si účtujú navzájom za medzinárodné hovory v mobilných sieťach, na 45 euro centov za minútu od októbra 2006 a na 36 euro centov za minútu od októbra 2007. Tiež sa zaviazali, že tarify znížia aj pre zákazníkov. Prisľúbilii, že v nasledujúcich 14 mesiacov sa ceny za roaming znížia pre zákazníkov o 50%.

Signatármi dohody sú T-Mobile, ktorého vlastníkom je Deutsche Telecom, Orange vlastnený francúzskym Telecomom, Telenor z Nórska, TeliaSonera, čo je najväčší operátor vo Švédsku a vo Fínsku a druhý najväčší v Nórsku a Telecom Taliansko so svojim súkromným konkurentom Windom. Dokopy sú držiteľmi 200 miliónovej zákazníkej základne, čo je takmer polovica európskych mobilných vlastníkov. Signatári dohody vyzvali všetkých ostatných mobilných operátorov v Európe, aj v zahraničí, aby sa k dohode pripojili.

Financial Times napísali, že komisárka pre informačnú spoločnosť Viviane Reding, ktorá iniciovala zníženie cien roamingu, privítala dohodu mobilných operátorov. Komisárka si však myslí, že regulácia bude možno stále nevyhnutná, aby sa zaistilo, že všetci užívatelia mobilných telefónov budú profitovať zo znížených tarifov, nielen zákazníci spoločností, ktoré pristúpili na dohodu.

Na jar 2006 Komisia usporiadala konzultáciu o mobilnom roamingu, počas ktorej sa organizácie spotrebiteľov vyslovili za reguláciu, zatiaľ čo predstavitelia mobilných sietí dali prednosť samoregulácii.