Štvrtina obyvateľov EÚ nikdy nepoužila internet

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Internetová ekonomika

Hoci si mnohí dnes už nevedia predstaviť život bez internetu, štvrtina obyvateľov Európskej únie ho nikdy nepoužila. Z údajov, ktoré včera (14. decembra) zverejnil štatistický úrad Eurostat zároveň vyplýva, že medzi členskými štátmi pretrvávajú výrazné rozdiely.

Oveľa lepšie sú na tom krajiny na severe ako na juhu. Kým vo Švédsku podiel ľudí vo veku 16 – 74 rokov, ktorí nikdy nesurfovali na webe, dosahuje 5 %, v Rumunsku 54 %. V prípade Slovenska ide o pätinu (20 %) z danej vekovej skupiny.

Okrem Švédska internet využíva aj väčšina obyvateľstva v Dánsku, Holandsku, Luxembursku a Fínsku. Na chvoste rebríčka sú okrem Rumunska aj Bulharsko, Grécko, Cyprus a Portugalsko.

Súvisí to však najmä s tým nakoľko majú domácnosti prístup k internetu – kým v Bulharsku ide o 45 %, v Holandsku o 94 %. V prípade slovenských domácnosti išlo v roku 2011 o 71 %, čo je tesne pod 73-percentným priemerom Únie.

Aj z pohľadu vysokorýchlostného pripojenia vedie sever pred juhom. Aj v tomto prípade sú na čele Švédi, za nimi Dáni, Holanďania, Briti a Fíni. Na druhom konci sa opäť ocitli Gréci, Bulhari a Rumuni. Slovensko sa v tomto prípade s 55 % zaradilo hlbšie pod európsky priemer (68 %).

Podľa Eurostatu viac ako polovica (58 %) internetových užívateľov využila v uplynulých 12 mesiacoch možnosť nákupu tovarov a služieb online. Najviac takto nakupovali Briti (82 %), Dáni, Nemci a Švédi, zo Slovákov takmer polovica (48 %)