Súkromné úverovanie v eurozóne akceleruje

Zdroj: Flickr, by Inequity2007

Objem úverov smerom do súkromného sektora v auguste dosiahol 1,2-percentný medziročný nárast. Úverový tok rastie už piaty mesiac za sebou, no minulý mesiac najrýchlejšie od júna minulého roka.

Úvery pre podniky, ktoré sú kľúčové pre posilnenie hospodárskej obnovy medzimesačne stúpli, no pri medziročnom porovnaní stále zaznamenávajú pokles, v auguste o 1,1 %, kým požičiavanie domácnostiam akcelerovalo.

„Vo všeobecnosti vidíme, že detskými krokmi sa približujeme k normálnemu stavu,“ komentoval pre Reuters hlavný ekonóm banky BNP Paribas Ken Wattret. „Nenazval by som tieto miery rastu normálnymi, no Európska centrálna banka si zrejme myslí, že finančný sektor je v procese normalizácie.“

ECB zdôraznila, že úvery firmám zvyčajne zaostávajú za hospodárskym cyklom, no dá sa očakávať udržateľné obnovenie úverovania smerom do podnikov, najmä po tom, čo banky dva roky dostávali lacnú a štedrú likviditu.

Úvery pre firmy posilnili aj vo februári a máji, no potom opäť oslabli a analytici tvrdia, že je príliš skoro tvrdiť, že k ďalšej kontrakcii už nedôjde. „Ide o dobrý znak, no som pozorný. Vidíme silnú fluktuáciu, ale nemožno povedať, že už ide o trend,“ tvrdí ekonóm Commerzbank Michael Schubert.

Miera úverov do domácností medziročne stúpla o 2,9 % v auguste, z 2,7 % v júli. Pôžičky určené na nákup nehnuteľností medziročne posilnili o 3,5 %.

(EurActiv/Reuters)