Summit G20: Nemôžeme regulovať pažravosť, môžeme však udržiavať rovnováhu

„Tu v Pittsburghu sa lídri, ktorí reprezentujú dve tretiny populácie planéty, dohodli na globálnom pláne pre zamestnanosť, rast a udržateľnú obnovu,“ vyhlásil britský premiér Gordnov Brown po dvojdennom summite.

„Naša silná odpoveď pomohla zastaviť nebezpečný a prudký pokles globálnej ekonomiky a stabilizovali sme finančné trhy,“ proklamujú hlavy štátov v spoločnom stanovisku.

Hosťujúci americký prezident Barack Obama vyhlásil: „Nemôžeme tolerovať starý prístup k ekonomike. Nemôžeme čakať na krízy, aby sme boli schopní spolupracovať. Preto náš rámec umožňuje každému z nás podieľať sa na ostatných politikách, aby sme dosiahli konsenzus v otázkach týkajúcich sa reformy a aby sme zaistili, že z globálneho dopytu budeme profitovať všetci.“

Na základe záverov summitu sa G20 stane hlavným fórom pre ekonomickú spoluprácu, čím oslabila postavenie G7 a G8. Simon Johnson, bývalý šéf Medzinárodného menového fondu (MMF) je voči tomuto vývoju skeptický. „Myslím si, že G7 je ako zombie, ťažko ho zabijete.“

Týmto krokom chcú lídri dokázať, že rýchlo rozvíjajúce sa krajiny ako Čína či India sa vo veľkej miere podieľajú na svetovom raste. „Upustenie od rozlišovania na krajiny G7 je dôsledkom vývoja ekonomických reálií. Nemôžete hovoriť o globálnych otázkach, pokiaľ nesedíte pri stole aj s dynamicky rozvíjajúcimi sa krajinami,“ vyhlásil John Lipsky, bývalý podpredseda MMF.

Stále je čo naprávať

Skupina musela rozhodnúť aj o ťažkých ekonomických úlohách. Zhodli sa, že nemožno dopustiť, aby sa krajiny vrátili k aktivitám podľa starých zvyklostí. „Chceme rast bez obdobia boomu a prepadu a to sa dá dosiahnuť len zodpovednosťou nie bezohľadnosťou.“

Citlivou záležitosťou boli najmä privysoké odmeny bankových manažérov. Lídri trvajú na tom, aby bolo možné vyžiadať prémie späť v prípade, že bankári podstúpia priveľké riziko a celá transakcia neskôr nedopadne dobre. „Dnes sme akceptovali fakt, že nemôžeme regulovať pažravosť a tá sa po skončení krízy určite vráti. Dohodli sme sa však na tom, ako ju udržať v rovnováhe,“ vyhlásil švédsky minister financií Andres Borg..

Okrem toho, v rámci MMF dostala vyššie hlasovacie právo Čína, čo je ďalším znakom toho, že industriálny svet pochopil zmenu rovnováhy ekonomickej moci.

Príliš málo o zamestnanosti

V záverečnom dokumente lídri uviedli aj niekoľko odporúčaní v boji proti nezamestnanosti. Týkali sa najmä štátnej pomoci zameranej na podporu adaptácie pracovnej sily na zmenené ekonomické podmienky, čo by mali dosiahnuť tréningovými programami. No nedali žiadne konkrétne sľuby či záväzky.

Viac iniciatívy v otázkach pracovných miest žiadalo aj okolo desaťtisíc protestujúcich. Demonštrácie si dokonca vyžiadali strety s políciou, na ktorú účastníci pokrikovali: „Ste sexi, ste rozkošní, zhoďte tie povstalecké obleky!“ (You’re sexy, you’re cute, take off that riot suit).

(EurActiv / Reuters)