Švédsko ako strážny pes EÚ

“Protekcionizmus vedie k tomu, že míňame zdroje na aktivity, ktoré nie sú z dlhodobého hľadiska životaschopné. Navyše, spotrebitelia sú vystavení drahším tovarom a menšiemu výberu,” vyhlásila švédska ministerka obchodu Ewa Björling počas utorkového vystúpenia vo švédskom parlamente. Boj proti takejto politike bude hlavnou témou švédskeho predsedníctva v druhej polovici roka 2009.

Zároveň obvinila niektoré krajiny EÚ zo zneužívania obchodnej politiky na “zastavenie dovozu namiesto podpory trhu.” Odmietla menovať konkrétne štáty, ale vyhlásila, že sa o nich zväčša hovorí ako o “Stredozemnom klube.” Tým jasne naznačila, že jej kritika smeruje predovšetkým do Francúzska a Talianska, ktoré aktuálne blokujú revíziu obchodnej politiky EÚ a zmäkčenie ochranárskych opatrení.

“Je dôležité otvorene vystúpiť a ukázať, že Švédsko je strážny pes EÚ,” zdôraznila Ewa Björling a dodala, že vo svojom boji proti protekcionizmu sa chce spoliehať na skupinu krajín pozitívne naladených voči voľnému bochodu – Veľká Británia, Nemecko, Fínsko, Dánsko, Holandsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva a ostatné nové členské štáty ako Slovinsko a Slovensko. Spolu by mali vytvárať tlak na zvyšok Európy, aby sa zbavila strachu z lacného dovozu.

Zdôraznila, že systém uvaľovania antidumpingových opatrení v EÚ by mal byť otvorenejší: “Malo by sa zapajáť viac krajín, ktoré by mohli komentovať požiadavky iných štátov a pýtať sa, či sú výsledkom reálnej situácie alebo len skrytého protekcionizmu.”

Vystúpenie švédskej ministerky prichádza krátko po rozhovore šéfa Komisie J. Barrosa pre FT, kde vyjadril podobné liberálne názory a varoval členské štáty EÚ pred prílišným protekcionizmom.

Ewa Björling kritizovala aj narastajúce protekcionistické snahy USA, ktoré aktuálne pramenia najmä od demokratických kandidátov do prezidentských volieb: “Som naozaj znepokojená vývojom v USA. Keď to skombinujem so silnejúcim protekcionizmom v EÚ, mám z toho skutočne obavy.”