Švédsko je za miernu reguláciu hedžových fondov

Pri príležitosti slávnostného štartu šesťmesačného švédskeho predsedníctva minister financií Mats Odell varoval pred prehnanou reguláciou. Podľa jeho slov  treba vyváženú kontrolu fondov alternatívneho investovania. „Myslím, že niektoré krajiny majú prehnaný názor, že hedžové fondy nás vtiahli do krízy,“ povedal pre Reuters.

„Sektor treba regulovať, no malo by sa to robiť tak, aby sme im umožnili ďalej sa podieľať na prosperite Európskej únie,“ tvrdí. Očakáva sa, že jednou z priorít švédskeho predsedníctva budú aj reálne kontúry regulačného systému.

Európska komisia v apríli predstavila návrh pravidiel pri odmeňovaní bankárov a kontrolu hedžových fondov. Podľa týchto schém, by sa manažéri fondov museli povinne registrovať a podliehať prísnemu dohľadu v prípade, že by chceli operovať v rámci EÚ (EurActiv 30/04/09).

Skupiny spravujúce hedžové fondy a private equity (fondy súkromného kapitálu) by museli supervízorom pravidelne dávať správy o svojej činnosti, aby sa vyhlo destabilizácii finančného systému. „Predložili nám svoje návrhy a my musíme dospieť ku konsenzu,“ tvrdí Odell. „Pôjde o významné vyjednávania a teším sa na ne.“ Neprezradil však konkrétne detaily, len že Švédsko sa bude správať ako zodpovedný „európsky predseda“.

Finančný sektor Veľkej Británie, najväčší v Európe, lobuje proti prísnej regulácii zo strany Bruselu. Viacerí analytici sa však zhodli, že priveľa ústupkov môže zapríčiniť ďalšiu krízu.

(EurActiv / Reuters)