Taiwan ukazuje Európe, ako sa robí biznis

zdroj wikimedia commons

Eurokomisárka Neelie Kroesová, zodpovedná za digitálnu agendu, vyzvala Európu, aby sa v priemyselnom odvetví výroby čipov zjednotila a podporila tak konkurencieschopnosť.

„Nemali by sme hľadať „čipový Airbus“?“ pýta sa eurokomisárka. Airbus je jeden z dvoch najväčších svetových výrobcov lietadiel.

Kroesovej výzva znie dobre, ale prichádza v čase, keď európske podniky strácajú v tomto odvetví svoju konkurencieschopnosť. Európa napriek strategickej dôležitosti priemyslu elektroniky postupne stráca svoj globálny podiel na výrobe čipov.

Nedávny prieskum, ktorý urobila agentúra IC Insight ukázal, že francúzsko-talianska skupina STMicroelectronics je jediným európskym zástupcom v prvej desiatky najväčších firiem. Jeho zisk takmer 8 mld. eur za rok 2011 ho radí na siedmu pozíciu. Najväčší zisk dosahuje v tomto odvetví americký gigant Intel so 40 mld. eur, čo predstavuje zároveň podiel 15 % zo ziskov celého priemyslu.

Druhý v rebríčku je kórejský výrobca smartfónov Samsung. Tretí je taiwanský TSMC, ďalej nasleduje japonská Toshiba, americké Texas Instruments a Renesas z Japonska.

Dlhodobý pokles

Medzi rokmi 2010 a 2011 zaznamenal ST pokles zisku o 7 %. Konkurencia mu šľape na päty. Tento rok by mal pozíciu ST prevziať Qualcomm. Tento americký patentový gigant zvýšil v minulom roku svoje zisky o 32 % na 7,5 mld. eur.

Postavenie ST odzrkadľuje aj postavenie Európy. V apríli klesol v dôsledku krízy predaj čipov o viac ako 14 %. Podľa údajov Európskej asociácie polovodičového priemyslu (ESIA) bol pokles u konkurentov z iných kontinentov podstatne nižší.

Podiel Európy na svetovom trhu sa tak znížil o 10 %. Za poslednú dekádu poklesol európsky predaj o viac ako polovicu. Ani predpovede na rok 2013 veľa optimizmu nevyvolávajú.

Nové modely

Aktuálny európsky líder ST využíva podobný integrovaný výrobný model čipov ako Intel. Od 90. rokoch však výroba prešla dôležitou zmenou, ktorá oddelila výrobný proces od navrhovania čipov. Toto viedlo k špecializácii výrobcov a dizajnérov.

Európske firmy sa stále viac sústreďujú skôr na dizajn čipov, teda sektor, ktorý nepotrebuje veľké výrobné závody. Výrobu prenechávajú iným.

Táto orientácia znamená nižšie investície do výroby a pokles podielu na trhu. Podiel produkcie polovodičových výrobných zariadení poklesol zo 14 % v roku 2000 na 7 % v roku 2007, píše sa v správe ESIA.

Dobrým príkladom poklesu na kontinente je nemecká zlievareň X-Fab, ktorá v roku 2007 patrila k najväčším na svete. Konkurencia a rastúce výrobné náklady ju vytlačili z prvej desiatky. V roku 2009 bola šestnásta, dnes je štrnásta.

Konkurencia z Taiwanu

Prepad Európy súvisí s prudkým rastom priemyselného odvetvia na Taiwane. Taiwan doslova naštartoval revolúciu, ktorá vyplavila nových trhových hráčov, špecializujúcich sa buď na dizajn alebo výrobu.

TSMC je hviezda výroby. Za každý predaný smartfón dostane 7 dolárov, keďže vyrába špeciálne čipy, ktoré sa umiestňujú do mobilných zariadení. V roku 2011 zaznamenal zisk vo výške 12 mld. eur, čo je 10% nárast oproti roku predtým.

Ďalšia taiwanská firma UMC vygenerovala v roku 2011 zisk 3 mld. eur.

TSMC nekonkuruje dizajnérom a pracuje pre firmy s integrovaným modelom. „Intel nie je konkurencia. V skutočnosti je to jeden z našich zákazníkov,“ vysvetľuje zástupca firmy.

Väčšina z 34 000 zamestnancov firmy pracuje na Taiwane. Továreň v Hsinchu je tiež známa svojimi aktivitami na podporu životného prostredia. Platy zamestnancov sú porovnateľné s tými v Európe. Je preto ťažko pochopiteľné, prečo tento biznis model ešte neprerazil na európsky kontinent.