Tajani navrhuje globálnu čiernu listinu nebezpečných aerolínii

„Pokiaľ chceme dosiahnuť väčšiu bezpečnosť, som presvedčený, že potrebujeme celosvetovú čiernu listinu,“ vyhlásil včera európsky komisár zodpovedný za dopravu Antonio Tajani. „Európska čierna listina sa v Európe uchytila,“ povedal o zozname, ktorý v marci 2006 nahradil rôzne národné čierne listiny spoločností, ktoré majú vážne nedostatky v bezpečnostných požiadavkách. 

Lietadlá registrované v EÚ musia spĺňať striktné bezpečnostné špecifikácie ako v oblasti dizajnu, tak aj pri výrobe. Okrem toho sa musia podrobovať pravidelným inšpekciám.

Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA), zodpovedná za certifikovanie prevádzkovateľov z tretích krajín, v roku 2006 dala Yemenia Airways povolenie zabezpečovať leteckú dopravu lietadlom registrovaným v EÚ, no vo februári toto rozhodnutie suspendovala pre nedostatky, ktoré zistila inšpekcia.

Tento krok nemal vplyv na Airbus A310, ktorý sa zrútil pri Komorských ostrovoch, keďže bol registrovaný v Jemene. Je to však ďalším dôkazom podporujúcim európsku nedôveru voči operovaniu jemenských aerolínií v EÚ. Jemen však akékoľvek bezpečnostné zlyhanie odmietol a tvrdí, že lietadlo bol priebežne udržiavané.

Americký vlastník

Nepriamym vlastníkom zrúteného lietadla je americká vláda, ktorá vykúpila AIG, materskú spoločnosť najväčšieho svetového dodávateľa lietadiel na lízing – International Lease Finance Corp (ILFC).

ILFC lietadlo prenajala Jemenu v roku 1999. Spoločnosť so sídlom v Los Angeles sa ku tragédii odmietla vyjadriť. V súčasnosti ju pripravujú na predaj.

(EurActiv / Reuters)