Tlak na hedžové fondy sa stupňuje

Kritici nového regulačného rámca týkajúceho sa fondov alternatívneho investovania, s veľkou nevôľou vnímajú menovanie Gauzesa na pozíciu spravodajcu. Poslanec bol na rovnakom poste aj v prípade kontroly ratingových agentúr, ktorú sa nakoniec podarilo presadiť.

Ide o konzervatívneho politika, ktorý má blízko predsedovi Komisie Josému Manuelovi Barrosovi a francúzskemu prezidentovi Nicolasovi Sarkozymu, ktorý považuje boj proti neregulovaným finančným inštitúciám za jednu zo svojich hlavných priorít.

Gauzesovi bude pomáhať neformálna skupina konzervatívnych europoslancov, a budú sa snažiť zmierniť rozdiely medzi členmi strany ohľadom kontroverzného zákona – keďže Briti sú proti a Francúzi a Nemci podporujú hlavné komponenty návrhu. Spravodajca si uvedomuje, že nepôjde o ľahké vyjednávanie. „Ťažko povedať, či to do decembra stihneme.

Okrem toho sa stupňuje tlak aj zvonku. Parlament v stredu navštívil americký kongresman, ktorý ho považuje za diskriminačný voči fondom z krajín mimo EÚ.  Jeho najsilnejším argumentom bolo, že americké fondy sa budú v Európe musieť registrovať a potom čakať tri roky, kým im dovolia vstup na vnútorný trh. Na druhej strane smernica chce odstrániť súčasné bariéry, ktoré fondom neumožňujú operovať naprieč národných hraníc EÚ.

Do Bruselu sa prišiel prihovoriť aj londýnsky starosta Boris Johnson, ktorý chcel upozorniť na škody, čo hrozia finančnému centru City.