Tréning mladých v solidarite zaplatí únia. Prichádza Európsky zbor solidarity

Európske združenie solidarity, zdroj: EurActiv.com

Európsky zbor solidarity je novinka, ktorú šéf eurokomisie avizoval vo svojom septembrovom prejave o stave únie.

Dá mladým ľuďom možnosť pomáhať na projektoch mimovládnych organizácií, miestnych a štátnych orgánov, či súkromnch spoločností v širokom spektre dobrovoľných a verejnoprospešných prác.

Platiť to bude európsky rozpočet.

Hosťujúce organizácie a firmy musia spĺňať kritériá a dodržiavať Chartu európskeho zboru solidarity.

Čas trvania dobrovoľníckej práce alebo stáže či zamestnania je od dvoch do 12 mesiacov.

Pri dobrovoľníkoch sa z peňazí EÚ kryjú životné náklady ako strava, ubytovanie, vreckové, cestovné a poistenie. Pracovníci dostávajú mzdu od organizície, EÚ pokryje cestovné na pohovor a prispeje na presťahovanie. Stážisti dostanú príspevok na porkytie životných nákladov.

Miestne sa môžu projekty realizovať v EÚ ale aj Islande, Nórsku, Turecku či v Macedónsku.

Komisia zároveň pripravuje náborovú kampaň.

Nespájajú nás zmluvy

„Európsky zbor solidarity poskytne mladým ľuďom možnosť zmysluplným spôsobom prispieť k fungovaniu spoločnosti a preukázať svoju solidaritu, ktorej na svete a v Európskej únii nie je nikdy dosť,“ povedal predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

„Pre mňa to bol vždy absolútny základ toho, o čom Európska únia je. Nespájajú nás zmluvy ani priemyselné či ekonomické záujmy, ale naše hodnoty. A tí, ktorí pracujú ako dobrovoľníci, napĺňajú tieto európske hodnoty každý jeden deň,“ dodal Juncker.

Odchádzajúca podpredsedníčka Európskej komisie Kristalina Georgieová to vníma ako šancu prebudiť v mladých ľuďoch „to, čo je v nich najlepšie“.

Kto sa môže prihlásiť?

Do projektov sa môžu zapojiť uchádzači vo veku 18 až 30 rokov. Registrovať sa však budú môcť záujemcovia už vo veku 17 rokov. Prihlásiť sa môžete na adrese http://europa.eu/solidarity-corps.

Záujemcovia si môžu vybrať zo širokej škály činností: vzdelávanie, zdravotná starostlivosť, sociálna integrácia, pomoc pri poskytovaní potravín, výstavba prístreší, podpora a integrácia utečencov, alebo ochrana životného prostredia.

Cieľ je do konca roka 2020 zapojiť 100 tisíc mladých ľudí.

Podpora zamestnanosti

Európsky zbor solidarity dopĺňa iné aktivity Komisie na poli zamestnanosti mladých ľudí.

Komisia už pred tromi rokmi prijala balík opatrení (Yout Employment Initiative). Dnes hovorí, že sa tým za tri roky podarilo znížiť počet nezamestnaných mladých ľudí o 1,6 milióna.

Rozpočtovo na tento cieľ do roku 2020 pôjdu ďalšie 2 miliardy eur. Návratnosť vidí vo vytvorení pracovnej príležitosti pre jeden milión mladých v EÚ.

Erasmus pre odbornú prípravu

V rámci programu Erasmus+ (zastrešujúci vzdelávací program EÚ) spúšťa Komisia podprogram s názvom ErasmusPro. Zameriava sa na podporu dlhodobého umiestňovania študentov a učňov v zahraničí.

Komisia zároveň navrhuje „rámec kvality odbornej prípravy“ a v roku 2017 sa plánuje vznik služby podpory odbornej prípravy, ktorá bude pomáhať členským štátom.