Trh s rizikovým kapitálom narazil na dno

Foto: waɪ.tiː / flickr

Richard Pelly, výkonný riaditeľ Európskeho investičného fondu tvrdí, že kým niektorí predpovedajú smrť rizikového kapitálu v Európe, on vidí obrovské príležitosti, ktoré sa môžu otvoriť, pokiaľ bude poskytnutá vhodná podpora.

Podľa jeho slov, to, že Európa zlyhala vo vytvorení fungujúceho systému rizikového kapitálu, môže ohroziť jej snahy vybudovať inovatívnu znalostnú ekonomiku so silnými malými a strednými podnikmi.

„Z môjho pohľadu je odvetvie rizikového kapitálu v Európe ešte len veľmi mladé a stále na dne. Exituje veľmi veľa dobrých nápadov, no je potrebná aj podpora verejných inštitúcií,“ tvrdí Pelly.

Varoval pred novou reguláciou, ktorá by sektoru mohla sťažiť život a následne aj inovatívnym firmám, ktoré chcú investovať do nových nápadov. „Problémy sektora rizikového kapitálu ešte zvýrazní nová regulácia,“ tvrdí šéf EIF. Jeho kritika sa týka najmä smernice ošetrujúcej činnosť hedžových fondov, ktorá môže znížiť atraktivitu rizikového kapitálu. Okrem toho smernica o manažéroch fondov alternatívneho financovania zas podniky financované rizikovým kapitálom donúti zverejňovať komerčne citlivé informácie. Firmy sa tak začnú obracať na iné zdroje.

Podniky súrne potrebujú finančné prostriedky

Françoise Le Bailová z Európskej komisie tvrdí, že EÚ pracuje na zjednodušení schém financovania malých firiem. Priznala, že Siedmy rámcový program je pre malé podniky neatraktívny, pretože sa zameriava najmä na výskum a vývoj a okrem toho aplikačný proces sprevádza značná byrokracia.

Podľa Le Bailovej by sa mal preorientovať na inovácie a tak by z neho mohlo čerpať viac firiem. Okrem toho zdôraznila, že snahy EÚ o podporu malých a stredných podnikov pokračujú. Osobitne uviedla Zákon o malých a stredných podnikoch (Small Business Act –SBA). Poukázala na to, že kým niektoré krajiny ho implementovali do písmena, iné stále zaostávajú.