Trichet: ECB robí primerané kroky

Zdroj: Flickr

Prezident ECB Jean-Claude Trichet včera (2. júla) nenaznačil žiadne plány na znižovanie úrokových sadzieb z terajšej rekordne nízkej hodnoty, pričom tvrdí, že súčasný stav je primeraný. Napriek tomu si však necháva „zadné dvierka“ v prípade, že bude nutné ďalej znižovať.

Trichet vyzval banky, aby využili výhody ultralacných pôžičiek v objeme 442 miliárd eur, ktoré chce ECB poskytnúť na trh. Okrem toho sa podľa jeho slov avizované skupovanie krytých dlhopisov začne 6. júla. Ich minimálny rating bude AA, no pravdepodobne do úvahy pripadnú aj tie s hodnotením BBB-.

Program spúšťajú v čase, keď viaceré ukazovatele naznačujú, že to najhoršie má Európska únia za sebou, no ECB ostáva veľmi opatrená. Banka predpokladá na tento rok veľmi slabú hospodársku aktivitu a po fáze stabilizácie, by v polovici roku 2010 mal nastať značný rast. Úrokové sadzby by mali ostať nezmenené do posledného štvrťroku 2010.

„Robíme primerané kroky“

Trichet vyjadril spokojnosť s reakciami na 442-miliardovú finančnú injekciu bankám. Sadzby na finančných trhoch klesli na rekordné minimá. Banka už ďalšie stimulačné kroky nezvažuje. „Neskúmame žiadne nové opatrenia či operácie. To, čo robíme teraz, považujeme za primerané,“ povedal počas tlačovej konferencie.

Podľa údajov z tohto týždňa ceny v eurozóne klesajú. Trichet odmietol hrozbu deflácie. „Očakávame obdobie extrémne nízkej či negatívnej miery inflácie, ale malo by byť krátke a ceny by sa mali stabilizovať v strednodobom horizonte,“ vyhlásil.

Veľká európska podnikateľská loby, zastrešujúca zamestnávateľov a priemyselné organizácie z 34 krajín však ECB obvinila, že nechápe potreby zamestnávateľov, ktorí potrebujú krátkodobé úvery. ECB na poslednom stretnutí Rady guvernérov vyhlásila, že k obmedzeniu počtu krátkodobých úverov došlo vplyvom nezáujmu podnikateľského sektora, ktorý sa zmieta v kríze. Loby v liste banku vyzvala, aby kúpila krátkodobé kryté dlhopisy firiem, aby sa uvoľnil úverový tok smerom do podnikov.

(EurActiv / Reuters)