Trump zbližuje EÚ s Mexikom

Trump

Donald Trump, zdroj: TASR

Európska únia a Mexiko sa dohodli na urýchlení rokovaní o novej obchodnej dohode. V spoločnom vyhlásení nepriamo odkazujú na Trumpa.

Vyššie ciele

Na zintenzívnení spolupráce sa dnes telefonicky dohodli eurokomisárka zodpovedná za obchod Cecilia Malmströmová a mexický minister hospodárstva Ildefonso Guajardo.

„Naše obchodné vzťahy posunieme do 21. storočia. Podporíme rast, konkurencieschopnosť našich firiem, vytvoríme pracovné miesta a poskytneme viac možností našim spotrebiteľom. Spoločne sme svedkami znepokojujúceho nárastu protekcionizmu vo svete. Bok po boku sa ako partneri teraz musíme postaviť za myšlienku globálnej a otvorenej spolupráce,“ píšu v spoločnom vyhlásení.

Odkaz Trumpovi

Dohoda o užšej spolupráci sa teda dá chápať ako reakcia na nedávne kroky a vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Ten minulý týždeň podpísal exekutívny príkaz na výstavbu múru na hraniciach s Mexikom a pohrozil novým 20 % clom na všetok mexický import. Novou daňou sa vyhrážal aj nemeckým automobilkám, ktoré chcú do Mexika presunúť viac svojej výroby.

Čítajte aj: Trumpov efekt ťahá automobilovú výrobu do USA

Na „znepokojujúce vyhlásenia novej americkej administratívy“ včera v liste európskym lídrom upozornil aj predseda Európskej rady Donald Tusk.

Obchod prekvitá

V rokoch 2005 až 2015 sa objem obchodu medzi Mexikom a EÚ viac ako zdvojnásobil a dosiahol 53 miliárd eur ročne.

O upravení spoločnej dohody o voľnom obchode z roku 2000 sa EÚ a Mexiko dohodli už vlani. Modernejšiu a hlbšiu dohodu chcú teraz podpísať čím skôr.

Najbližšie rokovania sú naplánované na apríl a jún, medzitým eurokomisárka Malmströmová osobne navštívi Mexiko City.