Trumpov efekt ťahá automobilovú výrobu do USA

Trump

Donald Trump, zdroj: TASR

Toyota, Hyundai, Ford, Fiat Chrysler, General Motors. Všetky tieto automobilky v posledných týždňoch oznámili miliardové investičné plány v Spojených štátoch. Všetky zároveň tvrdia, že tlak Donalda Trumpa s tým nič nemá.

Novozvolený prezident však už dlhodobo kritizuje plány automobiliek investovať v susednom Mexiku. Nemeckým výrobcom áut sa najnovšie vyhráža 35 percentným clom.

Tweet za miliardu

„Vyrábajte v USA alebo plaťte vysokú cezhraničnú daň,“ odkázal nedávno na Twitteri budúci americký prezident automobilke General Motors (GM). Trumpovi sa nepáči, že GM do USA zadarmo dováža v Mexiku vyrábaný model Chevy Cruze.

Tretia najväčšia automobilka sveta predala v USA minulý rok približne 190 000 týchto áut. Len 4500 z nich bolo pritom vyrobených v Mexiku. Zvyšné pochádzajú z továrne v Ohiu.

Dnes však GM predstaví plány investovať približne 1 miliardu dolárov do svojich závodov v USA, čím nadviaže na sériu svetových automobiliek, ktoré chcú rozšíriť svoju výrobu v Spojených štátoch.

Trumpov efekt

Tento mesiac už svoje plány predstavil taliansky Fiat Chrysler, ktorý do svojich tovární v USA tiež zainvestuje miliardu dolárov, juhokórejský koncern Hyundai, ktorý zvýši svoje investície v Amerike na viac než 3 miliardy, aj japonský gigant Toyota, ktorý v Spojených štátoch plánuje investovať dokonca až 10 miliárd dolárov počas nasledujúcich piatich rokov.

Zaujímavý je tiež prípad Fordu, ktorý nedávno zrušil svoje plány postaviť nový závod v Mexiku za 1,6 miliardy dolárov a namiesto toho zainvestuje 700 miliónov do svojich amerických tovární.

Rozhodnutie druhej najväčšej americkej automobilky (po GM) však nie je výsledkom nátlaku zo strany novozvoleného prezidenta, vyhlásil šéf Fordu Mark Fields. „Spravili by sme to aj bez Trumpa,“ povedal v rozhovore pre Bloomberg.

Priznal však, že „jedným z faktorov bolo priaznivejšie podnikateľské prostredie v USA, ktoré očakáva pod novozvoleným prezidentom“.

Na muške je BMW

Jedným z hlavných sľubov Donalda Trumpa počas kampane bolo, že vytvorí nové pracovné miesta v americkom automobilovom priemysle. Automobilky, ktoré presúvajú výrobu do zahraničia, zároveň ostro kritizoval a varoval ich pred vysokými clami.

V podobnej rétorike pokračoval aj počas víkendového rozhovoru pre nemecký denník Bild a britské The Sunday Times. „Ak staviate továreň v Mexiku a plánujete predávať autá v USA bez 35-percentnej dane, tak na to môžete zabudnúť,“ odkázal Trump nemeckej automobilke BMW.

Nepáči sa mu ani to, že v USA je európskych áut viac ako tých amerických v Európe. „Keď sa prejdete po Piatej avenue, každý ma pred domom zaparkovaný Mercedes-Benz. Koľko Chevroletov vidíte v Nemecku? Nie veľa, možno žiadny. Je to nefér,“ posťažoval sa Trump.

(Ne)treba to brať vážne

Nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel v reakcií na Trumpa pripomenul, že najväčšia továreň BMW je práve v Spojených štátoch. Ohradil sa tiež voči vysokým clám, ktoré by podľa neho viac poškodili americkému automobilovému priemyslu.

Na nepomer v počte amerických áut v Nemecku reagoval jednoducho: „Postavte lepšie autá“.

Čítajte aj: Európski politici reagujú na Trumpa 

Podľa predsedu nemeckého výboru pre zahraničné veci Norberta Roettgena však netreba brať Trumpove slová na ľahkú váhu. „[Trump] je absolútne zameraný na krátkodobé záujmy v oblasti pracovných miest a bezpečnosti,“ povedal pre agentúru Reuters.

Pred negatívnym dopadom na nemecké automobilky varoval aj prezident nemeckého zduženia automobilového priemyslu (VDA) Matthias Wissman. Až čas však podľa neho ukáže, „či americká vláda tieto vyhlásenia uvedie do praxe“.

Hodnota akcií BMW však už včera klesla na takmer šesťtýždňové minimum.