Trumpov protekcionizmus zbližuje Európu s Južnou Amerikou

U najväčšieho vývozcu hovädzieho mäsa na svete, brazílskeho JBS [TASR/AP/Eraldo Peres]

Európskej únii a Mercosuru sa zatiaľ nepodarilo vyriešiť sporné body, ktorými sú automobily, hovädzie mäso a mliečne produkty.

Rokovania o obchodnej dohode medzi Európskou úniou a juhoamerickým blokom Mercosur vstúpili v utorok 30. januára do záverečnej fázy.

V Bruseli sa začali rozhovory na ministerskej úrovni so štyrmi zakladajúcimi členmi Mercosuru: Argentínou, Brazíliou, Paraguajom a Uruguajom.

Trh s 220 miliónmi spotrebiteľov

Mercosur alebo Spoločný trh juhu (Mercado Común del Sur) je regionálna dohoda o voľnom obchode medzi juhoamerickými krajinami Brazília, Argentína, Uruguaj a Paraguaj.

Patrila k nim aj Venezuela, ktorú predvlani vylúčili pre porušovanie demokratických princípov.

EÚ v roku 2018: Ekonomika a obchod

Viacročný finančný rámec, reforma eurozóny, zdanenie nadnárodných digitálnych spoločností, či dobudovanie bankovej únie. To sú témy, ktoré budú najviac hýbať ekonomikou Európskej únie v roku 2018.

Mercosur vznikol v roku 1991 Dohodou z Asunciónu. Jeho úlohou je podporovať voľný obchod medzi týmito krajinami. Spája vyše 220 miliónov ľudí, ktorí vyprodukujú hrubý domáci produkt vo výške približne 1 bilióna USD (807,82 miliardy eur) ročne.

Smerom k predbežnej dohode

Hoci od bruselského zasadnutia sa neočakáva žiadny prielom, mohlo by pripraviť cestu k predbežnej dohode v nadchádzajúcich týždňoch. Uviedol to nemenovaný zdroj z Európskej komisie.

Malmströmová: Po CETA je na rade Mexiko a Mercosur

TTIP pre Trumpa nie je prioritou, uznáva eurokomisárka.

Tlak na dokončenie dohody sa zvýšil koncom roka 2016 po víťazstve amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý presadzuje politiku ochrany amerického trhu.

Rozhovory EÚ a Mercosuru sa začali v roku 2000, ale v roku 2004 uviazli.

Sporné body: autá, mäso, mlieko

Obom stranám sa zatiaľ nepodarilo vyriešiť niekoľko sporných bodov, vrátane prístupu na trh pre výrobky, ako sú automobily, hovädzie mäso a mliečne produkty.

Najvýnosnejšiu obchodnú dohodu blokuje obava z hoväzdieho mäsa

Európski farmári sa obávajú konkurencie z Južnej Ameriky.

Vývoz z EÚ do latinskoamerického bloku sa neustále zvyšuje, v roku 2016 dosiahol export tovarov hodnotu 42 miliárd eur.

Dohoda o voľnom obchode by priniesla ďalšie otvorenie trhov na oboch stranách Atlantiku. Európe by umožnila zvýšiť vývoz áut a strojov do Južnej Ameriky a štátom Mercosuru zase vyviezť viac poľnohospodárskych produktov na starý kontinent.