TTIP a CETA: Nie je dohoda ako dohoda

ceta ttip

zdroj: Wolfgang Kumm/AFP/Getty Images

Stop TTIP, Stop CETA. To bolo heslo demonštrácií, ktoré sa v posledných dňoch konali v Bruseli a v niekoľkých mestách v Nemecku.

Proti obchodným dohodám EÚ s USA a Kanadou na nich dohromady protestovalo takmer 300.000 ľudí.

Kritici transatlantických zmlúv sa obávajú, že ich podpis bude viesť k znižovaniu európskych štandardov v oblasti ochrany spotrebiteľov a životného prostredia a dá viac moci do rúk veľkých nadnárodných firiem.

Ide však o dve rozdielne dohody, upozorňujú európsky politici.

CETA na dosah

„To, že sú Spojené štáty a Kanada vedľa seba na mape, neznamená, že zmluvy s nimi budú rovnaké,“ povedala pre belgické rádio RTBF eurokomisárka Cecilia Malmströmová, ktorá vedie obchodné rokovania za EÚ.

Vyjednávania o Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohode (CETA) Únia s Kanadou uzavrela už v auguste 2014. Zmluva je momentálne v procese ratifikácie v členských štátoch Únie a jej finálny podpis sa očakáva už na summite EÚ-Kanada koncom októbra.

Tomu by už nemalo nič stáť v ceste, potvrdil včera po rokovaní Rady EÚ pre všeobecné záležitosti Ivan Korčok. „Našim jednoznačným cieľom je ukončiť proces a podpis dohody s Kanadou,“ povedal splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo v Rade EÚ.

TTIP v nedohľadne

Uzavretie Transatlantického obchodného a investičného partnerstva (TTIP) medzi EÚ a USA je však stále v nedohľadne.

Zmluva, ktorá by mala spojiť dva najväčšie obchodné trhy na svete, v posledných mesiacoch stráca okrem verejnej aj politickú podporu.

Zastavenie vyjednávaní požaduje niekoľko európskych politikov na čele s francúzskym ministrom zahraničných vecí Matthiasom Feklom, ktorý rokovania o TTIP označil za netransparentné a ovládané Američanmi.

Únia by podľa Fekla mala rázne zakročiť. „Je škoda že EÚ nepristupuje k TTIP rovnako ako k prípadu Írska a Apple. Voči globalizácii musíme byť viac asertívny,“ vyhlásil francúzsky minister, ktorý zároveň dlhodobo podporuje podpis zmluvy s Kanadou.

Rozhodne sa v Bratislave?

O zastavenie rokovaní chce Fekl požiadať už na piatkovom neformálnom stretnutí ministrov obchodu v Bratislave.

Dohodu TTIP však naďalej podporuje niekoľko krajín, vrátane Slovenska.

„Dvanásť štátov ma ubezpečilo o svojej podpore a v týchto krajinách je verejná podpora veľmi silná. Všetci sa stretneme v piatok v Bratislave a dvadsaťosmička sa musí rozhodnúť. Už nemôžeme prerušiť rokovania,“ vyhlásila Malmströmová.

Sama však priznáva, že dosiahnutie dohody ešte počas mandátu amerického prezidenta Baracka Obamu už nie je pravdepodobné. „Zmluvu s USA uzavrieme, ale asi až po prirodzenej prestávke pre novú administratívu v Bielom dome,“ povedala eurokomisárka.