TTIP: Európskym lídrom dochádza trpezlivosť

Stop TTIP

zdroj: TASR

Rokovania o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) strácajú politickú podporu.

Zastavenie vyjednávaní minulý týždeň požadovalo niekoľko členov francúzskej aj rakúskej vlády. Nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel dokonca označil rokovania o TTIP za „mŕtve“.

O čosi opatrnejší je francúzsky prezident Francois Hollande, podľa ktorého sa vyjednávania „zasekli“. „Je potrebné si to uvedomiť a nenaťahovať diskusiu, ktorá, ako sa veci majú, nemá šancu na úspech,“ myslí si.

Cieľom TTIP je odstrániť prekážky v transatlantickom obchode a zlepšiť recipročný prístup na trh. Okrem zrušenia zvyšných ciel na produkty sa teda venuje aj netarifným bariéram v regulačných systémoch EÚ a USA.

Neúprosní Američania?

Rokovania, ktoré trvajú už viac než tri roky, sú však podľa kritikov netransparentné a nie sú v nich rešpektované európske záujmy. Obávajú sa najmä znižovania regulačných štandardov v oblasti ochrany spotrebiteľov a životného prostredia.

„Američania nám nedávajú nič, alebo len omrvinky. Takto sa so spojencami nejedná,“ sťažuje sa francúzsky minister pre zahraničný obchod Matthias Fekl.

Vyjednávacie pozície americkej strany sa po prvýkrát dostali na verejnosť po úniku dokumentov z rokovaní, tzv. TTIP leaks. Na tvrdosť vo vyjednávaniach zo strany Američanov odvtedy upozorňujú okrem politikov aj rôzne mimovládne organizácie.

Kritici poukazujú najmä na uniknuté konsolidované texty kapitol, v ktorých sú rozdielne pozície EÚ a USA postavené vedľa seba. Tieto dokumenty však nepredstavujú finálne znenie dohody. Naopak, potvrdzujú rokovacie pozície EÚ, ktoré Komisia zverejnila ešte v novembri 2014.

Rozdielne názory

O zastavenie rokovaní chce Fekl požiadať už 23. septembra na neformálnom stretnutí ministrov obchodu v Bratislave

„Proces musíme úplne zastaviť, aby sme mohli začať nové rokovania na dobrom základe,“ povedal francúzsky minister. Rovnako sa vyjadril aj francúzsky premiér Manuel Valls.

Európska komisia, ktorá dohodu TTIP vyjednáva za štáty EÚ, však trvá na tom, že rokovania budú pokračovať. „Komisia je pripravená uzavrieť túto dohodu do konca roka,“ potvrdil hovorca exekutívy Margaritis Schinas.

Pripomenul tiež, že všetky členské štáty odsúhlasili mandát Komisie na dokončenie rokovaní na poslednom summite v júni.

TTIP znovu podporila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Odmietnutie transatlantickej dohody by podľa nej postavilo EÚ do znevýhodnenej pozície voči regiónom ako Ázia, s ktorou USA uzavrelo rokovania o voľnom obchode na začiatku tohto roka.