TTIP: Rokovania pokračujú, podpora slabne

Zdroj:European Commission

Európski a americkí vyjednávači dnes (2. február) začali 8. kolo rokovaní o podobe dohody o voľnom obchode medzi EÚ a USA, ktorá by podľa odhadov Komisie mohla európskemu hospodárstvu priniesť dodatočných 100 miliárd eur.

Päť dňové rokovania by sa podľa informácií agentúry DPA mali zamerať na odbúravanie obchodných prekážok v automobilovom, energetickom, kozmetickom a farmaceutickom sektore.

Témou februárových vyjednávaní nebude kontroverzný mechanizmus na riešenie sporov medzi štátom a investormi (ISDS), ktorý Európska komisia stiahla z rokovaní už začiatkom minulého roka.

V súčasnosti prebiehajú konzultácie medzi Komisiou a zástupcami členských štátov a Európskeho parlamentu. Kompromisná pozícia by mohla byť americkým partnerom prezentovaná už na aprílovom stretnutí. Európski lídri sa na decembrovom samite zhodli, že celý proces musí byť ukončený do konca roka 2015.

Stretnutie kritikov TTIP

Súbežne s nadchádzajúcimi rokovaniami sa majú v Bruseli konať aj stretnutia zástupcov európskych a amerických odporcov Transatlantického obchodného a investičného partnerstva (TTIP), ktorých cieľom je zlepšiť koordináciu ďalšieho postupu v oblastiach ochrany spotrebiteľov a životného prostredia.

Zástupcovia odborových zväzov najväčších nemeckých automobiliek už minulý týždeň avizovali nesúhlas s odstraňovaním transatlantických obchodných bariér na úkor práv zamestnancov.  

Protestovali tak proti vyhláseniam šéfa BMW Norberta Reithofera, ktorý sa zasadzuje za urýchlené odstránenie taríf, ktoré by len nemeckému automobilovému priemyslu malo priniesť úsporu 1 miliardy eur.

„Nebudeme akceptovať oslabenie štandardov ochrany spotrebiteľov a  životného prostredia. Odmietame aj zmenšovanie spolurozhodovacích práv pracovníkov,“ uvádzajú v tlačovom vyhlásení odborové združenia BMW, Fordu, Opelu, ale aj Volkswagenu, Porsche a Audi.

Grécko mení pozíciu

Ku kritikom TTIP sa pridala aj novozvolená grécka vláda, ktorá plánuje využiť svoje právo veta na potopenie konečnej podoby obchodnej dohody medzi EÚ a USAm pre EurActiv to potvrdil bývalý europoslanec a súčasný grécky minister Georgios Katrougkalos.

Po ukončení rokovaní musia konečnú dohodu ratifikovať Európsky parlament a Európska rada, kde sú zastúpení lídri všetkých členských štátov. V prípade, že Gréci nevyužijú svoje blokovacie právo na európskej úrovni TTIP môžu odmietnuť aj doma. Obchodnú dohodu totiž musia odsúhlasiť aj parlamenty jednotlivých členských štátov.

„Môžem vás uistiť, že parlament, v ktorom má Syriza väčšinu, nikdy TTIP neratifikuje. Bude to veľký dar nie len pre grécky ľud, ale pre všetkých Európanov,“ potvrdil Katrougkalos.

Hoci ľavicová Syriza nemá v gréckom parlamente absolútnu väčšinu zdá sa, že jej koaličný partner Strana nezávislého Grécka zdieľa podobný názor.

„Hlavným predpokladom je, že TTIP podporí rast reálnej ekonomiky. Jej hlavnými podporovateľmi sú však medzinárodní bankári a loby,“ vyhlásila už v novembri hovorkyňa Strany nezávislého Grécka Marina Chrysoveloni.

EurActiv.sk/TASR