TTIP sa do konca roka „pravdepodobne nestihne“

Zdroj: EP

„Počas nášho predsedníctva a počas nasledujúceho predsedníctva Luxemburska, s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú rokovania uzavreté,“ povedal novinárom lotyšský minister zahraničných vecí Edgars Rinkevičs v hlavnom meste Riga na margo obchodných rokovaní medzi USA a EÚ o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP).

Lotyšsko v súčasnosti drží rotujúce predsedníctvo Rady ministrov EÚ, ktoré 1. júla preberie skúsenejšie Luxembursko.

Iba minulý týždeň európski lídri v záveroch bruselského summitu zopakovali svoje predsavzatie ukončiť kontroverzné rokovania so Spojenými štátmi do konca tohto roka.

„Prediskutovali sme celú stratégiu na dosiahnutie dohody, ale nemôžeme vylúčiť, že to môže trvať dlhšie,“ naznačil Rinkevičs. „Politická vôľa tu je, ale na tango sú vždy potrební dvaja,“ dodal.

To, že takýto ambiciózny dátum únia pravdepodobne nestihne minulý týždeň potvrdil pre EurActiv.sk aj zdroj blízky slovenskému diplomatickému zboru.

Eurokomisárka zodpovedná za obchod Cecília Malmstromová však v stredu zopakovala, že obe stany majú záujem uzavrieť rokovania ešte „v rámci Obamovej administratívy,“ alebo do januára 2017.

Spojené štáty a EÚ sa minulý mesiac dohodli na pokračovaní rokovaní na „plný plyn,“ aby zabezpečili túto „mamutiu“ obchodnú dohodu aj napriek rastúcej skepse na oboch stranách Atlantiku.

„Spojené štáty sú aj naďalej odhodlané dokončiť rokovania o tejto komplexnej a ambicióznej dohode, a to nie len pre jej priaznivý hospodársky vplyv, ale aj z geostrategických dôvodov,“ povedal  minulý týždeň veľvyslanec USA Anthony Gardner vo svojom prejave na konferencii americkej obchodnej komory v EÚ.

TTIP má odstrániť už aj tak nízke obchodné tarify medzi hospodárskymi blokmi a harmonizovať viaceré predpisy a pravidlá, ktoré zahŕňajú tovary a služby od olomouckých syrčekov až po účtovníctvo.  

Odporcovia sa obávajú dopadov obrej dohody na sociálnu ochranu pracovníkov a ochranu životného prostredia. Ako pre EurActiv.sk potvrdil zástupca amerického veľvyslanca na Slovensku, nedôvera a predsudky voči TTIP rastú v EÚ ale aj v Spojených štátoch. Za hlavný dôvod však považuje najmä „nedostatok informácií.“

Infografika k TTIP