Únia chce na modré karty prilákať viac IT odborníkov

(zdroj: Flickr/www.gotcredit.com)

Modrá karta je nástrojom legálnej migrácie, ktorý má do Európy prilákať expertov v rámci celosvetového „boja o mozgy“. Systém, ktorý Európska únia zaviedla v roku 2009, údajne trpel pre komplikované pravidlá.

Takmer 90 % z necelých 14 tisíc úspešných žiadateľov o modrú kartu za minulý rok našlo prácu v Nemecku. Na Slovensku ich v roku 2014 vydali len 6. Komisia sa aj preto rozhodla, že systém modrých kariet zjednotí.

Štrukturálne zmeny v hospodárstve v budúcnosti spôsobia, že sa v niektorých odvetviach prehĺbi dopyt po vysokokvalifikovanej pracovnej sile. V rámci existujúceho trhu práce nemá tento deficit okamžité riešenie a súčasný počet žiadateľov o modrú kartu „ani zďaleka nestačí“ na pokrytie nedostatku pracovných síl a zručností. Vo svojej tlačovej správe o plnení európskej migračnej agendy to včera uviedla Európska komisia.

Komisia sa netají tým, že má veľký záujem o odborníkov na informačné technológie, zdravotníkov a inžinierov. Paralelne s migračnou krízou tak rieši aj konkurencieschopnosť starého kontinentu. „Revidovaný systém modrých kariet EÚ pre vysokokvalifikovaných štátnych príslušníkov tretích krajín uľahčí a zatraktívni prácu v EÚ a posilní náš hospodársky rast,“ verí eurokomisár Dimitris Avramopoulos, ktorý má na starosti migráciu.

Vysokokvalifikovaní migranti z krajín OECD si EÚ ako svoju destináciu zvolia iba v 31 % prípadov. Zmeniť by sa to mala smernica (COM(2016) 378 final). Tá koriguje niektoré prísne ustanovenia z minulosti.

Žiadateľ o modrú kartu musí mať ponuku pracovať v krajine 6 mesiacov, predtým to bol minimálne jeden rok. Platová hranica, ktorá pracovníkom bránila prijať slabšie platenú prácu sa tiež znížila. Stále však platí, že vysokokvalifikovaný zamestnanec z tretích krajín musí zarábať viac než je priemerný plat v hospodárstve krajiny, do ktorej smeruje.

Komisár Avramopoulos varoval, že modré karty budú musieť zvládnuť súperenie s americkým systémom zelených kariet, inak Európa do roku 2036 stratí vyše 20 miliónov kvalifikovaných pracovníkov. Úspešný systém modrých kariet by naopak znamenal pozitívny ročný hospodársky vplyv v rozmedzí od 1,4 do 6,2 miliardy eur.