USA, Kanada, Japonsko: ťažký osud obchodných dohôd

Eurokomisárka zodpovedná za obchod Cecilia Malmströmová, zdroj: Európska komisia

Komisárka EÚ pre obchod Cecilia Malmströmová priznala, že rokovania o TTIP sa tento rok nepodarí uzavrieť. Vyjednávania tak budú pokračovať až po amerických prezidentských voľbách, pod novou administratívou.

Otázny je celkový osud dohody. Po množiacich sa verejných protestoch stratia podporu viacerých členských krajín. Kriticky sa k nej stavajú nemeckí sociálni demokrati (SPD), juniorský partner v súčasnej vládnej koalícii, podľa francúzskeho ministra zahraničných vecí Matthiasa Fekla sú rokovania netransparentné a ovládané Američanmi.

Problémy CETA

Dohoda o voľnom obchode s Kanadou bola podpísaná v auguste 2014. Proces ratifikácie však ešte nebol ukončený.

Téma sa stala kontroverznou najmä v Nemecku a Rakúsku. V pondelok mala nemecká SPD špeciálny snem, na ktorom diskutovali o pozícii k dohode. Vedenie strany sa postavilo za ratifikáciu, snem túto pozíciu podporil.

Opačná situácia bola v Rakúsku. Vnútrostranícke referendum sociálnych demokratov (SPÖ) sa 92% väčšinou postavilo proti ratifikácii CETA. Účasť na hlasovaní síce nedosiahla ani 10% členskej základne, proti dohode však viedol kampaň aj predseda strany, súčasný rakúsky kancelár Christian Kern.

Na zablokovanie ratifikácie stačí veto ktorejkoľvek členskej krajiny.

Ratifikácia s výhradami?

Komisárka Malmströmová chce CETA definitívne podpísať na summite EÚ-Kanada koncom októbra. Jedným zo spôsobov, ako sa vyhnúť hroziacemu vetu, je doplnenie dohody o špeciálne protokoly, napríklad v otázke sociálnych a environmentálnych štandardov, či ochrane investorov. Takýto kompromis, ktorý by si nevyžadoval opätovné otvorenie dohody, uspokojil nemeckú SPD.

Neformálne stretnutie ministrov obchodu EÚ v Bratislave, ktoré sa koná tento piatok, môže ukázať, či by s podobným riešením súhlasila aj Viedeň. Vnútrostranícke referendum je nezáväzné, a nízka účasť oslabuje jeho legitimitu, no vytvára politický tlak. Rakúska vláda bude môcť ťažko akceptovať CETA bez výhrad.

Slovensko oficiálne podporuje ratifikáciu oboch transatlantických dohôd – CETA, aj TTIP.

Japonsko: politická príležitosť

O obchodnej dohode rokuje EÚ aj s Japonskom. V prvom polroku proces zabrzdili japonské parlamentné voľby, Tokio by však chcelo dohodu uzavrieť do konca tohto roka. Ten budúci – s voľbami v Nemecku a Francúzsku – by sa mohol ukázať ako politicky veľmi citlivý.

Japonsko je, po Číne, druhým najväčším obchodným partnerom EÚ v Ázii. Do Únie vyváža najmä strojárske výrobky, elektroniku, motorové vozidlá, optické a medicínske prístroje, a chemické látky. V EÚ pôsobí viac ako 4 000 japonských firiem (približne polovica v Británii), spolu vytvárajú asi 440 000 pracovných miest.