USA tušia protiamerické vyšetrovanie daňových úľav v EÚ

Berlín, Starbucks, daňové zvýhodnenie

(zdroj: Roberto Ventre/Flickr)

Vyšetrovanie možných daňových zvýhodnení veľkých amerických firiem v európskych krajinách sa postaralo o citeľné napätie medzi EÚ a USA. Americké ministerstvo financií tvrdo kritizuje postup Európskej komisie a pohrozilo bližšie nešpecifikovanými protiopatreniami.

Podľa informácií agentúry DPA ministerstvo tvrdí, že EK koná ako nadnárodný daňový úrad a ohrozuje tak medzinárodné dohody zamerané na boj proti daňovým únikom. Požiadavky na doplatenie daní by mohli znížiť daňové zaťaženie spoločností v USA. Ministerstvo „naďalej preskúmava možné reakcie, ak EK zostane na doterajšom kurze,“ cituje z vyhlásenia DPA.

Komisia podozrenia odmietla

EK už niekoľko rokov preveruje členské štáty, či pomocou daňových výhod nelákajú veľké korporácie. Takéto dohody považuje za porušenie pravidiel hospodárskej súťaže a môže sa stať, že firmy budú musieť dane doplatiť.

Sieť kaviarní Starbucks v Holandsku a automobilka Fiat Chrysler v Luxembursku by mohli doplatiť desiatky miliónov eur. Obidve firmy napadli rozhodnutie Bruselu súdnou cestou. EK v súčasnosti preveruje aj Apple a jeho sídlo v Írsku, v jeho prípade by mohlo ísť o niekoľko miliárd eur. Investičná banka JP Morgan odhaduje prípadný daňový doplatok až na 19 miliárd USD (16,86 miliardy eur).

Európska komisia dnes prostredníctvom svojej hovorkyne zaujatosť odmietla. Pripomenula, že Fiat je aj európska spoločnosť, pravidlá sú v platnosti už dlhú dobu a vládam zakazujú udeľovať daňové zvýhodnenia, ktoré nie sú k dispozícii aj ostatným.