Úspešná aukcia španielskych a talianskych dlhopisov načas upokojila

Zdroj: TASR/AP/Miguel A. Lopes/Pool

Eurozóna do nového roka vstúpila s nevyriešenou dlhovou krízou a nastupujúcou recesiou svojich členov a citlivým eurom. Na druhom brehu Atlantiku sa však ekonomika pomaly zmáha.

Podľa analytikov teda nastáva obrat od extrémneho pesimizmu na konci roka, pretože investori už nie sú takí presvedčení, že dlhová kríza v eurozóne uškodí svetovej ekonomike.

Ostro sledované včerajšie aukcie španielskych a talianskych dlhopisov nakoniec skončili úspechom. Španielsko si požičalo oveľa viac ako pôvodne zamýšľalo a výnosy talianskych dlhopisov v porovnaní s decembrom klesli o viac ako polovicu.

Nezmenené sadzby sú prejavom dôvery

Európska centrálna banka včera ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni 1 %. K znižovaniu pristúpila na jeseň po tom, čo ekonomika začala vplyvom dlhových problémov spomaľovať.

Prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi uviedol, že euro vykazuje určité známky stabilizácie. Podľa odborníkov je už samotné rozhodnutie sadzbu nezmeniť dôkazom, že európski finanční lídri veria, že ekonomika eurozóny sa stabilizuje a kríza sa dostane pod kontrolu. Okrem toho priznali, že zdrojom optimizmu boli práve poznámky prezidenta ECB.

„Draghi bol menej pesimistický ako sme čakali. Nepovedal, že eurozóna je na ceste k recesii alebo že by hrozila deflácia. Naopak, optimisticky vníma vplyvy trojročných úverov, ktoré uvoľnila banka,“ uviedol analytik Caxton FX Richard Driver.

Avšak mnohé obavy spojené s eurozónou pretrvávajú. Ďalším testom bude najbližšia aukcia talianskych dlhopisov, počas ktorej chce krajina získať 4,75 miliardy eur.

Otázniky stále visia nad osudom Grécka, ktoré rokuje so súkromnými investormi o odpustení časti dlhu. Predstavitelia gréckej vlády otvorenie hovoria o tom, že ak sa im nepodarí uzavrieť dohodu na druhom záchrannom programe, už k marci dôjde k neriadenému bankrotu a odchodu z eurozóny.

(EurActiv/Reuters)