V ekonomike EÚ panuje výborná nálada

zdroj: http://www.flickr.com/photos/ndevil/3491395689/

Podľa Európskej komisie indikátor ekonomického sentimentu v eurozóne v júli dosiahol dvadsaťosemmesačné maximum – 101,3. V júni bol na úrovni 99. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters pritom očakávali, že na júnovej úrovni aj ostane.

Ekonomická nálada je ďalší indikátor, ktorý ukazuje, že eurozóna sa pomaly zotavuje z najhoršej hospodárskej krízy za uplynulé dekády, a to aj napriek dlhovej kríze a neistému  zdraviu bánk.

„Len pred pár mesiacmi sme boli na okraji strmého zrázu, teraz sa dostávame na udržateľnú dráhu,“ vyhlásil komisár pre menovú politiku Olli Rehn. „Európska ekonomika sa opäť dvíha a nezamestnanosť sa stabilizovala. Rast sa posilňuje a budúci rok bude stáť na oveľa pevnejšom základe.“

Ekonómovia však varujú, že rast môžu pribrzdiť úsporné opatrenia, ktoré prijíma väčšina vlád, aby sa problémy podobné gréckym nerozšírili aj do ďalších ekonomík. Okrem toho zahraničný dopyt po európskych výrobkoch by tiež mal oslabiť.

Martin van Vliet, ekonóm ING uviedol: „Ekonomický sentiment potvrdzuje, že úverová kríza mala na reálnu ekonomiku len obmedzený vplyv. Eurozóna však začne v druhej polovici roka opäť lapať po dychu. Teraz by sme si to však mali užívať, kým to trvá.“

Neisté vyhliadky

Howard Archer, hlavný európsky ekonóm IHS Global Insight poznamenal, že index merajúci vôľu spotrebiteľov minúť väčší objem prostriedkov v najbližších dvanástich mesiacoch padá, rovnako ako údaj ukazujúci vôľu spotrebiteľov minúť viac peňazí v súčasnosti.

„Tu vzniká otázka, či sa zlepšenie spotrebiteľskej nálady premietne do vyššieho míňania. Pochybnosti súvisia najmä s vysokou nezamestnanosťou v eurozóne, v súčasnosti na úrovni 10 %,“ vysvetlil.

Podľa Komisie hospodárskej nálade pomohol exportom poháňaný priemysel a zlepšenie v sektore služieb. Sentiment spotrebiteľov, ktorý je pre udržateľnú obnovu kľúčový, stúpol z -17 na -14.

Najlepšia nálada v hospodárstve panovala v Nemecku, Francúzsku a Taliansku. V Španielsku sa však zhoršila. Podľa odhadov by eurozóna mala tento rok dosiahnuť rast na úrovni 0,9 %. Vlani pritom zaznamenala pokles o 4,1 % HDP.

(EurActiv/Reuters)