V Európskej únii využila vlani leteckú dopravu takmer miliarda pasažierov

Ilustračný obrázok. FOTO: Pixabay

Minulý rok využila leteckú dopravu v Európskej únii rekordná takmer miliarda pasažierov. Uviedol to dnes štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Ten zároveň zverejnil, že v danom roku zahynulo v rámci bloku pri haváriách dopravných lietadiel z krajín EÚ šesť ľudí.

https://euractiv.sk/clanky/csr-spolocenska-zodpovednost/preplnene-lety-nie-su-vynimkou-ani-v-europe-ake-prava-maju-pasazieri/

Najvyužívanejší je Heathrow

Eurostat uviedol, že v roku 2016 využilo leteckú dopravu v rámci Európskej únie 972,7 milióna pasažierov. Oproti predchádzajúcemu roku to znamená rast počtu cestujúcich o 5,9 percent a v porovnaní s rokom 2009 až o 29,1 percent. Ako štatistický úrad dodal, od roku 2009 zaznamenáva letecká preprava cestujúcich v EÚ stabilný rast.

Takmer polovica cestujúcich (47 percent) z celkového počtu využila minulý rok lety v rámci krajín EÚ. Ďalších 35,6 percent pasažierov cestovalo do a z Európskej únie a v rámci jednej krajiny EÚ využilo leteckú dopravu vyše 17 percent cestujúcich.

Najviac využívaným letiskom bol londýnsky Heathrow. Ten minulý rok vybavil až 75,7 milióna pasažierov. Za letiskom Heathrow nasledovali letisko Charlesa de Gaullea v Paríži, Schiphol v Amsterdame a letisko vo Frankfurte nad Mohanom.

Bratislavské letisko M.R. Štefánika je podľa rovnakej štatistiky po ľubľanskom Brniku najmenej vyťaženým letiskom v hlavnom meste v Únii. Medziročne však aj tu počet pasažierov narástol, a to o 12,2 percenta. V rámci EÚ je v počte prepravených pasažierov za rok 2016 na 132. mieste.

https://euractiv.sk/clanky/spravodlivost-a-vnutro/americania-chcu-zakazat-pouzivanie-tabletov-na-palube-lietadla/

Európania cestujú letecky stále viac

Z krajín EÚ najväčší počet cestujúcich zaznamenala vlani Británia (249 miliónov). Vyše 200 miliónov pasažierov v leteckej doprave dosiahlo v roku 2016 ešte Nemecko, kde túto dopravu využilo 201 miliónov cestujúcich. Nasledovali Španielsko (194 miliónov), Francúzsko (145 miliónov) a Taliansko (135 miliónov).

Počet cestujúcich sa vlani zvýšil vo všetkých krajinách Európskej únie s výnimkou Belgicka (-2,7 percent) a Slovinska, kde počet cestujúcich oproti roku 2015 klesol o 2,2 percent.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/dohoda-o-leteckych-cestujucich-je-v-rozpore-so-zakladnymi-pravami-v-eu/

Počet Slovákov, ktorí v minulom roku využili leteckú prepravu, sa podľa Eurostatu zvýšil o 11 percent oproti roku 2015, pričom išlo o viac ako 2,15 milióna osôb.