V septembri začnú z pultov miznúť ďalšie klasické žiarovky

Skupiny brániace práva spotrebiteľov sa obávajú, že technické údaje, ktoré výrobcovia musia od 1. septembra uvádzať na škatuľkách s úspornými žiarovkami, spotrebitelia nepochopia a budú pre nich príliš mätúce.

Sťahovanie klasických (a energeticky menej účinných) žiaroviek z trhu začalo presne pred rokom. Vplyvom európskeho nariadenia sa prestali predávať najprv 100-wattové žiarovky a od 1. septembra 2010 končí predaj 75-wattových. Z pultov však nezmiznú okamžite, predajcovia budú ešte dopredávať zásoby.

Všetky klasické žiarovky tak budú postupne nahradené úspornejšími, no tiež drahšími alternatívami – buď v podobe kompaktných žiariviek alebo halogénových žiaroviek.

Priemerná európska domácnosť podľa odhadov Európskej komisie môže výmenou klasických žiaroviek za úsporné ušetriť 25 až 50 eur ročne. A to i v prípade, že sa od usporenej energie odpočítajú náklady na ich nákup.

Od septembra budú musieť výrobcovia na škatuľkách žiaroviek uvádzať niektoré povinné údaje, ako je napríklad doba životnosti v hodinách, počet spínacích cyklov či zahrievacia doba.

Európske združenie na ochranu spotrebiteľov BEUC povinné uvádzanie údajov, ktoré majú spotrebiteľom pomôcť zjednodušiť prechod  klasických žiaroviek na úsporné, uvítala, no dodala, že ľudia tiež potrebujú vysvetlenie, čo pojmy znamenajú.

„Rozšírenejšie využívanie úsporných žiaroviek bude dobré tak pre spotrebiteľov, ako pre životné prostredie. Spotrebitelia ale pojmom ako farebná teplota či svetelný tok nerozumejú,“ tvrdí generálna riaditeľka BEUC Monique Goyensová. Nové značenie založené na spoľahlivých údajoch o produktoch im pri výbere podľa nej pomôže až vo chvíli, keď dostanú ďalšie informácie.

Organizácia chce zároveň zlepšiť zber použitých žiaroviek. Obáva sa totiž toxickej ortuti, ktorá sa v úsporných žiarivkách nachádza. S najnovšími technológiami by vraj naviac bolo možné znížiť množstvo ortuti obsiahnuté v žiarivkách z 5 mg na 1 – 2 mg.

Ortuť v žiarivkách, respektíve jej väčší objem oproti klasickým žiarovkám je tiež jedným z najčastejších argumentov odporcov ústupu od tradičných žiaroviek. Z niektorých štúdií ale vyplýva, že čisté emisie ortuti sú v prípade používania úsporných žiariviek v skutočnosti nižšie než u tradičných žiaroviek. Vďaka nižšej spotrebe je teda menší dopyt po elektrine, ktorý vzniká v uhoľných elektrárňach (práve pri spaľovaní uhlia sa totiž vylučuje ortuť).