Väčšia ochrana vkladov má zabrániť nájazdom na banky

Eurokomisár Michel Barnier si chce posvietiť na ochranu vkladov v bankách. Chce zabezpečiť, aby sa spotrebitelia nebáli o svoje úspory a dôverovali finančným inštitúciám aj v ďalšej prípadnej kríze. Garancie zamýšľa Barnier rozšíriť aj na poisťovne.

Už žiadne "runy"

Na začiatku finančnej krízy sa britské banky ocitli v problémoch. Nešlo o to, že utopili stovky miliónov libier v nenávratne stratených investíciách do neprehľadných derivátov. Mali problém s nedostatkom likvidity. Rada veriteľov totiž zrušila svoje účty v britských bankách a previedla ich do pobočiek írskych bánk. V Írsku mali a majú veritelia istotu, že im štát vyplatí všetky úspory na účtoch v prípade krachu banky.

Aby sa tento príbeh,  ktorý priviedol britské finančné inštitúcie do úzkych, nemohol opakovať, zaviedla Európska komisia nové pravidlá pre bankové garancie. Najneskôr do júna 2010 musia všetky členské štáty EÚ garantovať vklady až do výšky 50 tisíc eur.

Podľa Komisie to ale nie je dostatočné. Dnes navrhne, aby sa najneskôr do konca tohto roka platili štátne garancie na vklady až do výšky 100 tisíc eur. Okrem toho sa má skrátiť doba vysporiadania požiadaviek na vrátenie stratených vkladov zo súčasných 42 dní na týždeň (Komisia pôvodne navrhovala trojdennú lehotu, ale pod tlakom parlamentu a Rady sa predĺžila.

Pre bežného spotrebiteľa to však nemusí byť žiadna výhra. Členské štáty sa totiž snažia obmedziť riziko, že výplata náhrad urobí „dieru“ do štátneho rozpočtu a preto budú banky musieť proti riziku prípadnej platobnej neschopnosti poisťovať. To sa samozrejme môže premietnuť do zvýšenia niektorých poplatkov (Komisia odhaduje, že celkovo 7-12 eur za rok , ktoré budú slúžiť na pokrytie týchto dodatočných nákladov.

…ani žiadny Madoff

Nejde však len o bežných spotrebiteľov. Európska exekutíva chce chrániť poctivých investorov pred tými nepoctivými. Odstrašujúcim príkladom je najväčší finančný podvod v histórii – neslávne známy Bernard Madoff pripravil – ako sa ukázalo v roku 2008 – dôverčivých investorov o takmer 50 miliárd dolárov. Madoff využíval okrem iného aj mäkkú legislatívu, podobná ako je v Únii.

A práve to chce Komisia zmeniť. Podľa jej návrhu by podvedení investori mali nárok na náhradu škody a to až do výšky 50 tisíc eur. Bude sa to však týkať len podvodov alebo chýb manažmentu, ktorý investície spravuje, nie štandardného investičného rizika.

Na poisťovne

Vôbec najdovážanejšie návrh komisára Barniera je rozšíriť garancie aj na poisťovne. Zatiaľ ich zaviedlo len 11 z 27 štátov EÚ. Podľa údajov Komisie nie sú v tretine štátov EÚ zákazníci poisťovní. „Vôbec chránení pre prípad krachu poisťovacej spoločnosti.

Nejde pri tom vôbec o malé peniaze – napríklad v životných poistkách majú ľudia dlhoročné úspory. Barnier preto chce presadiť, aby sa v celej EÚ zaviedol jednotný systém garancií za vklady v poisťovniach – po vzore bánk.

Cesta k tomu, nebude ľahká a Komisia si to dobre uvedomuje. Preto zatiaľ len nebáda členské štáty, aby na národnej úrovni podobné schémy zaviedli tak, aby všetci občania mali zaistenú aspoň základnú ochranu proti prípadnému krachu poisťovní. To všetko bude samozrejme možné len za cenu drahšieho poistenia – podľa údajov Komisie  zhruba o 1,2 %.

Verejné konzultácie k tejto téme prebehnú až v novembri.