Väčšina europoslancov sa postavila za záchranu lodeníc v Gdaňsku

Gdaňské lodenice

Krátky článok:

„Lodenice v Gdaňsku si zaslúžia životaschopnú budúcnosť!“ Aj týmito slovami sa snažil Charlie McCreevy, komisár pre vnútorný trh, presvedčiť plénum Európskeho parlamentu o správnosti postupu komisie. Tá žiada, aby lodenice podstúpili reštrukturalizáciu a zavreli dva zo svojich troch dokov. McCreevy zdôraznil, že iba tak možno zabezpečiť spravodlivú súťaž na trhu, keďže Gdaňsk získal od štátu na tento účel dotáciu viac ako 1,3 miliardy eúr.

Europoslanci naprieč politickým spektrom vyjadrovali poľským odborárom solidaritu. Vyzývali komisára, aby EK zobrala do úvahy historický význam lodeníc ako aj množstvo prepustených robotníkov a zvážila svoj postoj. Podľa socialistického poslanca Boguslawa Liberadzkého je Gdaňsk „symbolom historickej transformácie Poľska ale aj celej Európy“. Je presvedčený, že komisia by sa nemala zameriavať len na trhovú súťaž, ale mala by zvoliť „realistický prístup“.

Pridal sa aj renomovaný Bronislaw Geremek, poslanec za ELDR, bývalý poradca Lecha Walesu a poľský exminister zahraničných vecí. Vyzval komisiu, aby dala lodeniciam viac času a uspokojila sa so zatvorením len jedného doku.

Na druhej strane, stredo-pravému poslancovi Januszovi Lewandowskému je ľúto, že je „priveľa politiky okolo Gdaňských lodeníc“ a uvítal by skôr ich modernizáciu.

Európsku komisiu sa minulý týždeň snažili presvedčiť aj samotní poľskí odborári z legendárnej Solidarity priamo v Bruseli. Komisárka Neelie Kroes ich uisťovala, že si neželá zánik lodeníc, ale musia rešpektovať pravidlá: buď znížia výrobu a začnú reštrukturalizáciu, alebo vrátia účelovú štátnu dotáciu. Poľsko má ešte čas, aby sa s Bruselom dohodlo. Komisia definitívne rozhodne v najbližších týždňoch.