Väčšina slovenských firiem nevie čeliť novodobým kybernetickým útokom

FOTO: Pixabay

Veľká väčšina firiem na Slovensku dnes využíva štandardné preventívne systémy zamerané na IT bezpečnosť, napríklad antivírusy a firewally. Oveľa menej spoločností má však nasadené sofistikovanejšie bezpečnostné nástroje proti novodobým hrozbám, akými sú napríklad ransomvéry alebo útoky spôsobujúce výpadky webov a služieb.

Kým prvú kategóriu nástrojov využíva podľa prieskumu agentúry GfK 93 percent firiem, tú druhú, do ktorej patria napríklad nástroje pre šifrovanie dát a predvídavý monitoring počítačových sietí, iba necelé dve pätiny (38 percent) podnikov.

https://euractiv.sk/clanky/digitalizacia/europsku-spolupracu-v-kybernetickej-bezpecnosti-rozhybal-hackersky-utok/

Štandard v dnešnej dobe nemusí postačovať

Podľa Romana Čupku zo spoločnosti Flowmon Networks, ktorá pre firmy monitoring a analýzy počítačových sietí pripravuje, je toto zistenie výsledkom pretrvávajúceho povedomia, že štandardné systémy postačujú k ochrane aj k splneniu legislatívnych požiadaviek.

„Tieto nástroje ale nedokázali tento rok rýchlo a efektívne čeliť sofistikovaným hrozbám, akými boli napríklad ransomvér WannaCry, alebo takzvané DDoS útoky, ktoré u nás len nedávno odstavili webové stránky Fun rádia, Sme.sk aj RTVS,“ pripomína Roman Čupka.

S obidvomi typmi ochrán majú pritom firmy dobré skúsenosti – bežné systémy považuje za prínosné 83 percent a nadštandardné 80 percent respondentov.

Zmeny prídu s novým zákonom

O podceňovaní významu sofistikovaných bezpečnostných riešení nesvedčí iba pomerne nízka miera ich využívania, ale aj poddimenzované investičné plány firiem pre najbližšie roky.

Do nadštandardných systémov pre IT bezpečnosť totiž plánuje počas najbližších troch až piatich rokov investovať iba o málo viac spoločností (20 percent) ako do štandardných (16 percent).

Pripravovaný zákon o kybernetickej bezpečnosti a nové nariadenie pre ochranu osobných údajov ale môže podľa Čupku donútiť mnohé organizácie doplniť preventívne bezpečnostné opatrenia a siahnuť aj po nadštandardných riešeniach pre okamžitú identifikáciu a reakciu na tieto hrozby.

https://euractiv.sk/clanky/digitalizacia/novy-pocitacovy-virus-petyanotpetya-zasiahol-svet/

Najviac (37 percent) organizácií plánuje v najbližších 3 až 5 rokoch nasadzovať nové nástroje ochranu pred škodlivým kódom, nasledujú technológie pre aplikačnú bezpečnosť, pre zaznamenávanie činnosti infraštruktúry a informačných systémov, ich používateľov a administrátorov a nástroje pre detekciu, zber a vyhodnocovanie kybernetických udalostí.

Prvú päťku uzatvárajú nástroje pre overovanie identity používateľov pre prístup do informačných systémov.

Prieskum o využívaní digitálnych technológií, o ich prínosoch a plánovaných technologických investíciách firiem v najbližších rokoch, urobila agentúra GfK v priebehu mája medzi viac ako stovkou IT manažérov, riaditeľov a majiteľov podnikov pre konferenciu Infotrendy 2017.