Večer budú známe výsledky záťažových testov bánk

Záťažové testy podľa odhadov ukážu problémy v prípade niektorých finančných ústavov v Nemecku, Taliansku alebo Španielsku. Výbor európskych orgánov bankového dohľadu (CEBS) výsledky zverejní dnes o 18:00, po uzavretí európskych trhov.

Predstavitelia jednotlivých členských štátov včera nechceli veľa o plánoch jednotlivých vlád prezradiť. Zatiaľ je zrejmé len to, že kompletnú metodológiu zverejnia len pár hodín pred zverejnením výsledkov.

Dôvod je jednoduchý. Dokázať neistým trhom, že kritériá boli tvrdé. K tomu sa včera pridal ešte tlak Medzinárodného menového fondu, ktorý volá po väčšej transparentnosti pravidiel testov a ich rozšírenie aj na ďalšie banky (súčasnému testu sa podrobilo 91 bánk, čiže tretina európskeho bankového sektora).

Ministri počas včerajšej videokonferencie diskutovali aj o tom, že by európske banky mali detailne odkryť štruktúru štátnych dlhopisov, ktoré majú svojich aktívach. To by podľa MMF i podľa mnohých odborníkov najviac prispelo k odhaleniu skutočného stavu, v akom sa finančné inštitúcie nachádzajú.

Už žiadne „injekcie“

Otázkou viac-menej ostáva to, ako vlády niektorých európskych štátov zareagujú na prípadnú správu, že ich banky na tom nie sú dobre. Analytici sa zhodujú, že budú zubami-nechtami brániť čerpaniu ďalších verejných prostriedkov v prospech bánk. V čase uťahovania opaskov by veľmi negatívne mohli reagovať aj voliči v celej EÚ.

Podľa analytika Sonyho Kapoora sa tak jednotlivé krajiny budú skôr snažiť využiť už existujúce nástroje pre rekapitalizáciu bánk, ako je napríklad nemecký fond SoFFin (voľných prostriedkov je v ňom ešte dosť) alebo sa budú diery v súvahách bánk plátať pomocou vládnych úverových garancií. "Transfer vládnych peňazí vo forme čerstvého kapitálu bude skutočne a tou poslednou možnosťou,“ povedal EurActiv-u Kapoor.

Nielen cajas a landesbanken

Podľa najčerstvejších odhadov možných výsledkov by veľké európske banky mali testami prejsť. Problémy však budú pri menších finančných ústavoch, ktoré nie sú kótované na burze. Napríklad podľa odhadov Citigroup budú nemecké regionálne Landesbanken potrebovať na nápravu svojich bilancií 11 miliárd eur. To by ale nemal byť problém – v zmienenom SoFFin-e ostáva na tieto účely 51 miliárd eur.

Barclays Capital uviedla, že celkové náklady na rekapitalizáciu nemeckých, gréckych a španielskych bánk sa budú pohybovať okolo 84 miliárd eur. Približne 35 miliárd pripadne na nemecké, rovnako ako španielske finančné ústavy, necelých 9 miliárd bude treba v Grécku.

Rakúska banka Macquarie v stredu zverejnila zoznam finančných inštitúcií, ktoré by podľa nej nezvládli čeliť vonkajším šokom. Sú medzi nimi napríklad nemecká Postbank, Banco Poplare z Talianska, BCP z Portugalska alebo španielska Sabadell. Na zozname figuruje i štvorlístok gréckych bánk.

Jedinou bankou o ktorej sa vie, že testami CEBS neprešla, je nemecká Hypo Real Estate, ktorá nedávno požiadala SoFFin o kapitálovú injekciu vo výške dvoch miliárd eur. Podľa analytikov z 91 bánk neprejde možno 10.

Na zozname testovaných bánk figuruje aj väčšina materských bánk slovenských bánk: rakúske Erste Group (Slovenská sporiteľňa) a Raiffeisen Zentralbank (Tatra banka), belgické KBC (ČSOB) a Dexia, maďarská OTP či talianske UniCredit a Intesa Sanpaolo (VÚB banka).