Veľké ekonomiky sú v recesii alebo do nej smerujú

Autor: renjith krishnan, Freedigitalphotos.net

Indikátory hospodárskej aktivity hovoria jasnou rečou, ekonomika eurozóny v druhom štvrťroku zaznamenala pokles. Kompozitný index nákupných manažérov (PMI), agentúry Markit, ktorý predpovedá vývoj v ekonomike v júni dosiahol 46,4 bodu, pričom hranica, ktorá delí rast od prepadu je na úrovni 50 bodov.

Podľa odhadov eurozóna zaznamenala v druhom štvrťroku pokles o 0,6 %. Do miernej recesie však vstupuje aj najväčšia európska ekonomika Nemecko. „Vyzerá to na obnovenie spomalenia v Nemecku, hoci zrejme pôjde o veľmi mierny pokles výkonu. Miera prepadu v iných veľkých členských štátoch eurozóny je oveľa znepokojujúcejšia,“ povedal pre Reuters hlavný ekonóm agentúry Markit Chris Williamson.

Len v prípade Talianska spomenul v druhom štvrťroku pokles o 1 %, pričom negatívny rast nastal aj v Španielsku a Francúzsku.

K zlepšeniu nedôjde ani na pracovnom trhu. Firmy v eurozóne v júni znižovali počet pracovných miest šiesty mesiac za sebou. Znamená to teda, že nezamestnanosť, ktorá v máji v eurozóne dosiahla 11,1 %, ešte nie je konečným stropom.

„Straty pracovných miest sa zvyšujú vplyvom poklesu dopytu, keďže firmy hľadajú spôsoby ako znížiť náklady a pripravujú sa na možnosť, že príde ešte horšie,“ vysvetlil Williamson.

Vzhľadom na nelichotivé dáta rastie tlak na Európsku centrálnu banku, aby znížila úrokové sadzby. „Predpokladám, že banka vyhodnotí, že prišiel čas pomôcť ekonomike a o niečo znížiť sadzby. Myslím si však, že si aj tak ešte nechajú nejakú palebnú silu,“ uviedol v rozhovore pre EurActiv hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides, ktorý očakáva zníženie refinančnej sadzby o štvrtinu bodu.

„Podstatné však bude, čo spravia so svojimi ďalšími nástrojmi – či obnovia nákupy dlhopisov, alebo či oznámia nejaký ďalší tender na dlhodobé zdroje pre banky,“ vysvetlil. Európska centrálna banka v decembri a vo februári uvoľnila v snahe o zmiernenie krízy viac ako bilión eur na tri roky s ročným úrokom na úrovni 1 %. Rada guvernérov ECB sa zíde vo štvrtok 5. júla.

(EurActiv/Reuters)