Verheugen obhajuje paneurópsky jednotný trh

Počas konferencie, ktorú zorganizovala Európska komisia spolu s Eurochambers v rámci týždňa malého a stredného podnikania 14. mája v Prahe – Verheugen kritizoval bariéry pre medzinárodné podnikanie v rámci kontinentu a vyzval k väčšej kooperácii, aby Európa dokázala konkurovať rýchlo rozvíjajúcim sa trhom v Ázii.

Okrem toho vyjadril sklamanie s doterajším vývojom vnútorného trhu. „Členské štáty vedia byť skutočne kreatívne vo vytváraní nových prekážok pre podnikateľov prichádzajúcich z iných krajín,“ pričom dodal, že sa veľmi málo hovorí o úspechu a pozitívach rozširovania.

Verheugen obhajoval tvorbu jednotného trhu všetkých európskych a stredomorských krajín. Zahŕňal by trhy EÚ, Európsku ekonomickú oblasť, Švajčiarsko, Turecko, Úniu pre Stredomorie a Východné partnerstvo s krajinami bývalého ZSSR. Takýto trh bude mať podľa jeho slov veľký význam, aby bola Európa schopná konkurovať americkému, čínskemu a indickému trhu.

Komisár vyzval politických lídrov, aby počúvali kreatívnych podnikateľov. „Hlavné problémy biznismenov nie sú hospodárske, ale politické bariéry. Podnikatelia majú často vízie, ktoré politikom unikajú,“ povedal. Fakt, že podnikanie sa stalo jednou z priorít Komisie Verheugen považuje za hlavný úspech jeho súčasného mandátu.

Na otázku EurActiv-u ohľadom zmeny Lisabonskej stratégie a potreby verejnej diskusie odpovedal: „V minulosti v rámci Komisie panoval odpor komunikovať o podnikaní. To sa zmenilo. Komisia urobí bilanciu a odporúčania. S Barrosom sme sa už dohodli na väčšom zameraní sa na podnikateľské prostredie a podporu podnikateľského ducha.“

Verheugen tiež bránil české predsedníctvo, ktoré čelí neustálej kritike. „Napriek negatívnym komentárom, nie je pravda, že české predsedníctvo je zlyhaním. Patrilo medzi najlepšie. Pri každom útoku si treba najprv uvedomiť schopnosti nových členských štátov.“