Vianoce ovplyvní najmä vysoká nezamestnanosť

Vianoce sú ťahúňom k väčšej spotrebe a počas decembra sú tržby v maloobchode oproti ostatným mesiacom vyššie o viac ako pätinu. Decembrové tržby podľa Aradyho na najvyšších priečkach ostávajú najvyššie aj keď ich úroveň po roku 2008 klesla.

Doterajší vrchol pritom zaznamenali v roku 2008. Tie tohtoročné by mali kopírovať trend ostatných troch rokov a budú nižšie o približne 200 miliónov eur.

Na spotrebiteľské správanie Slovákov vo veľkej miere vplýva nezamestnanosť, ktorá sa v porovnaní s rokom 2008 zdvojnásobila. V októbri pred štyrmi rokmi bola na úrovni 7,5 %, tento rok v ten istý mesiac dosiahla 13,44 %. Okrem toho brzdou spotreby je aj nízka dôvera spotrebiteľov ekonomiku.

Podľa vianočného prieskumu, ktorý v októbri 2012 pre VÚB banku realizovala agentúra 2muse, Vianoce jednoznačne prevládajú ako finančne najnáročnejšie obdobie. Napriek tomu len 26 % respondentov uviedlo, že chce na vianočné dary minúť menej peňazí.

Ľudia na ne plánujú priemerne dať 280 eur, pričom každý desiaty Slovák si na ich zaplatenie plánuje požičať. Preferujú pritom povolené prečerpanie alebo úver od známych.

Ako uviedla vedúca oddelenia úverov VÚB banky Melinda Péková, pred Vianocami je podľa štatistík banky v porovnaní s inými mesiacmi záujem o spotrebné úvery o 60 až 70 % vyšší.

Klienti chcú podľa jej slov najmä bezúčelové pôžičky. Zo štatistík banky tiež vyplýva, že priemerná výška úveru je na úrovni 4200 eur so splatnosťou 6 až 7 rokov.