Slováci si radšej odkladajú ako požičiavajú

ilustračné foto, zdroj http://www.sxc.hu/

Ako upozorňuje analýza Poštovej banky, Slováci sú stále viac naklonení sporeniu ako požičiavaniu. Vklady slovenských domácností v bankách sú o 40 % vyššie ako ich úvery. Podľa ECB má Slovák z banky požičaných v priemere 3585 eur, uložených však má až 5008 eur

"O Slovákoch sa často hovorí ako o veľmi šporovlivom národe. Aj napriek úverovému boomu úspory slovenských obyvateľov v bankách naďalej prevyšujú úroveň ich úverov," konštatovala pre TASR analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Z pohľadu celej EÚ majú na bankových účtoch najmenej odložené Rumuni. Jeden obyvateľ tam má v priemere 1338 eur. Priemerné úspory napríklad Lotyšov, Bulharov, Maďarov a Litovčanov sa pohybujú v rozpätí 2000 až 3000 eur.

Naopak najviac v bankách majú uložené Luxemburčania, kde na jedného obyvateľa pripadá približne 87 145 eur. Druhý najvyšší objem vkladov mali podľa údajov Cyperčania. Ide však najmä o dôsledok veľkému podielu finančných prostriedkov, ktoré do miestnych bánk pritiekli zo zahraničia.

"Úroveň a tempo zadlžovania či sporenia nepochybne súvisia nielen s historickým vývojom bankovníctva, ale aj so životnou úrovňou danej ekonomiky," konštatuje v analýze Poštová banka.

"Slováci sú konzervatívnejší ako napríklad obyvatelia najvyspelejších štátov EÚ. Vplyv na takéto správanie pritom majú aj skúsenosti ľudí z investovania do nebankových spoločností. Po takýchto skúsenostiach sú viac opatrní a preferujú síce nižší výnos, ale vysokú bezpečnosť svojich úspor," zdôvodnil správanie slovenských klientov odborník portálu Finančná hitparáda Maroš Ovčarík.

Záujem Slovákov ukladať peniaze do bánk pritom tento rok láme rekordy. Koncom prvej tretiny roka bolo v bankách uložených viac ako 25,5 miliardy eur, a to aj napriek tomu, že úroky na termínovaných vkladoch banky neustále znižujú.

To, že objem vkladov rastie podľa TASR potvrdili aj samotné banky. "Dlhodobo máme pomer úverov k depozitám v prospech depozít. Objem vkladov rastie najmä z dôvodu nálady ľudí v spoločnosti a na trhu. Ľudia sú v čase neistoty náchylnejší viac sporiť a menej sa zadlžovať. Pripravujú sa tak na horšie časy," uviedol hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.

Klienti VÚB banky zase hľadajú aj alternatívne riešenia ako sú vkladové produkty. "Objem vkladov sa zásadnejšie nezmenil, rast sme však zaznamenali v oblasti podielových fondov, keďže sadzby bankových vkladov klesajú, Slováci hľadajú alternatívne riešenia, ktoré by im zabezpečili lepšie zhodnotenie úspor," vysvetlila hovorkyňa VÚB banky Alena Walterová.

(EurActiv/TASR)